Aplikacja mZUS coraz popularniejsza
Aplikacja mZUS działa w pełnym zakresie. Dostępne są już wszystkie wnioski o świadczenia na rzecz rodziny. Do tej pory za jej pośrednictwem ZUS w całej Polsce przyjął ponad 60,5 tys. różnych wniosków, której objęły niemal 95,5 tys. dzieci.
mZUS
Aplikacja mZUS dla rodziców wystartowała w połowie listopada ubiegłego roku. Można jej używać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store.
mZUS działa już w pełnej funkcjonalności. To znaczy, że dzięki niej można już przesyłać wszystkie wnioski o świadczenia na rzecz rodziny. Na początku dostępne były tylko wnioski o świadczenie 500 plus. Potem doszła opcja wysyłania wniosków o Dobry Start, a obecnie są także dostępne wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i tzw. żłobkowe.
- Obserwujemy systematyczny wzrost liczby urządzeń mobilnych z zainstalowaną aplikacją mZUS oraz powiązanych z kontem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aktualnie liczba urządzeń mobilnych z aplikacją mZUS powiązanych z PUE to już prawie 137 tysięcy, a jeszcze w marcu było to 100 tysięcy urządzeń – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
mZUS w praktyce
Mobilna aplikacja mZUS okazała się praktycznym narzędziem dla rodziców przy aplikowaniu o 500 plus. Po zainstalowaniu aplikacji np. na telefonie złożenie wniosku na nowy okres rozliczeniowy trwa najwyżej kilka minut. Jeśli rodzic pobierał świadczenie wychowawcze w poprzednim okresie rozliczeniowym to nawet kilkadziesiąt sekund.
Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Wnioski można składać przez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS. Dotychczas do ZUS wpłynęło 4 208 266 wniosków na 6 621 583 dzieci, w tym dzieci z Ukrainy.
Aplikacja mZUS to nie tylko świadczenia dla rodzin. Dzięki niej można również nawiązać telefoniczny kontakt z infolinią ZUS (COT), przejść do strony, która umożliwia rezerwację e-wizyty w ZUS, odczytać wiadomości, które pojawiły się na indywidualnym profilu na PUE.
Aby aktywować aplikację, trzeba ją powiązać ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Proces aktywacji i powiązania aplikacji z profilem PUE został opisany krok po kroku na początkowych ekranach startowych aplikacji. Bez posiadania profilu na PUE nie można korzystać z aplikacji.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz