Teatralne święto osób z niepełnosprawnościami. Na 33. SANS poczujecie się jak w Domu
Już w ten czwartek, 15 czerwca o godz. 10:00 w ŚDS Akademia Artystyczna, na ul. Nowy Świat 34c w Lublinie rozpoczną się 33. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku "Dom". Następnego dnia Artyści Nieprzetartego Szlaku na trzy dni przeniosą się na deski Teatru Muzycznego w Lublinie. Organizatorzy zapraszają na czterodniowe święto teatru, muzyki i wspaniałej zabawy. Program wypełnią prezentacje teatralne, animacje, muzyczne występy towarzyszące, wystawa plastyczna oraz fotograficzna, warsztaty-omówienia dla instruktorów oraz muzyczna petarda - koncert Troye Zillia. Będzie się działo! A wszystko to, w ciepłej, swobodnej, "domowej" atmosferze. SANS to czas kiedy każdy może poczuć się jak u siebie.
Spotkanie teatralne OzN
Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkania teatralne z udziałem niepełnosprawnych artystów z Polski i świata odbędą się w Lublinie w dniach 15-18 czerwca na scenie Teatru Muzycznego oraz w ŚDS Akademia Artystyczna. Festiwal realizowany jest już po raz 33. jako finał całorocznego cyklu wydarzeń artystycznych Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. W tym roku tematem przewodnim jest „Dom” i nie jest to temat przypadkowy albowiem SANS wyróżnia niezwykle ciepła i swobodna atmosfera, w której każdy może poczuć się bezpiecznie
Program tegorocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku prezentuje różnorodny repertuar, od wzruszających spektakli dziecięcych poprzez takie, które poruszają tematy egzystencjalne i ważne dla każdego człowieka. W tym „Domu” znajdzie się miejsce dla dzieci, dorosłych i osób starszych. Dla wszystkich bez względu na stopień sprawności czy sposób postrzegania świata.
W tym niezwykłym czasie przestrzeń do refleksji i przemyśleń da nam między innymi Teatr Smile - Łódzki Teatr Osób z Niepełnosprawnością za sprawą swojej najnowszej produkcji "21 elementów" w reżyserii Adama Kuzy. Spektakl porusza temat inności. Czy "inność" oznacza wykluczenie? Samotność? Rezygnację z indywidualności i dostosowanie się do grupy? Przekonacie się w niedzielę,18 czerwca przed południem w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Tego dnia, jak i w poprzednie dni, warto być w Teatrze Muzycznym od samego rana! Na ten i na wszystkie pozostałe wydarzenia SANSu wstęp jest wolny. Cały festiwal będzie tłumaczony również na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach.
Nie tylko spektakle teatralne. Co jeszcze?
Oprócz spektakli teatralnych niezwykle mocnym punktem programu tegorocznego Festiwalu będzie koncert zespołu Troye Zillia pod przewodnictwem Anastasiyi Voytyuk - śpiewaczki, folklorystki, propagatorki ukraińskiej kultury ludowej oraz wirtuozki bandury. Twórczość Troye Zillia to prawdziwe fusion - dźwiękom bandury i zaśpiewowi z ludowymi nutami towarzyszy jazzująca perkusja, klawisze i syntezatory, a w obecnym wcieleniu także bas i klarnet. W repertuarze bandu znajdziecie utwory zarówno skoczne, jak i melancholijne. Koncert odbędzie się w sobotę, 17 czerwca o godzinie 17:00 w Teatrze Muzycznym.
Oprócz prezentacji teatralnych uczestnicy oraz widzowie SANS będą mieli możliwość aktywnie spędzić czas podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem, wspólnie bawić się i tańczyć na balu oraz śpiewać w przerwach między spektaklami. Spotkania Teatralne mają także charakter edukacyjny. Po festiwalowych prezentacjach Rada Konsultantów zaprasza reżyserów na omówienia, gdzie jest przestrzeń do wymiany myśli, a przede wszystkim na dogłębną analizę oglądanych widowisk.
Imprezy towarzyszące SANS:
- Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Teatr w Obiektywie” oraz wernisaż wystawy fotograficznej;
- Wystawa Laureatów Konkursu na Znak Graficzny Międzynarodowego Cyklu Nieprzetartego Szlaku 2022/2023 „DOM”;
- Wystawa Laureatów Konkursu Plastycznego Nieprzetartego Szlaku;
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/2E4scQ5wi
Strona WWW i pełny program: http://nieprzetartyszlak.eu/
Fanpage: https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku
Współorganizatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Lublinie. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 #LUBLINisYOUth
Patronaty honorowe SANS:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński
Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski
Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Dofinansowano ze środków PFRON
Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego
Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta LublinPatronaty medialne SANS:
TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum
Magazyn i portal Nasze Sprawy,
niepelnosprawni.lublin.pl – biuletyn informacyjny osób niepełnosprawnych
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz