Młodzież z niepełnoprawnościami wyruszyła w 300-kilometrwy marsz
Ten projekt udowadnia, że młodzież z niepełnosprawnościami intelektualnymi i ruchowymi naprawdę może zdobywać świat. 24 czerwca wystartowała 3. edycja 28 Marzeń. W ramach tej inicjatywy podopieczni Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Działdowa wyruszą na 300-kilometrową pieszą wędrówkę.
300 km na zachód Polski
Uczestnicy wyprawy będą zmierzać na zachód – od granicy polsko-litewskiej do Olsztyna, poruszając się słynnym szlakiem Św. Jakuba (Camino Polaco).
- Naszą trasę, łącznie 300 kilometrów, podzieliliśmy na cztery wyprawy, które mamy zamiar realizować latem 2023 oraz 2024 roku. Po drodze będziemy nie tylko maszerować, ale także spać w namiotach, rozpalać ognisko, samodzielnie przygotowywać posiłki oraz podziwiać polską przyrodę. To poważne zadania nie tylko dla podopiecznych, ale także nas samych jako opiekunów – mówi Roman Jankowski, inicjator projektu. Jednym z głównych celów 28 Marzeń jest nauka młodzieży z niepełnosprawnościami, jak radzić sobie w trudnych dla nich sytuacjach.
Pierwsza wyprawa wyruszy 24 czerwca z Dusznicy. Grupa będzie pokonywała 15-20 kilometrów dziennie przez takie punkty jak Sejny, Rosochaty Róg, Suwałki i Kotowin. – Jeszcze w tym roku, w sierpniu, przejdziemy kolejny odcinek trasy Camino Polaco – zapowiada Jankowski.
Ambasadorzy i partnerzy
Drużyna marzeń to w tym roku 18 osób - 12 podopiecznych PSONI w Działdowie oraz 6 opiekunów. Nie jest to jednak pełen skład! Do inicjatywy ponownie dołączyło grono znanych marek oraz sportowców.
Sponsorami, którzy m.in. wyposażyli młodzież z niepełnosprawnościami w niezbędny sprzęt są Grupa Capital Park, Salewa, Crido i Santander Consumer Bank. W projekt zaangażowały się także instytucje samorządowe: Urząd Miasta Działdowo, Urząd Gminy Działdowo oraz Starostwo Powiatowe w Działdowie.
W poprzednich latach ambasadorami projektu były takie znane postaci jak Justyna Kowalczyk-Tekieli, Tomasz Marczyński, Kinga Baranowska czy Jakub Porada. W obecnej edycji to grono na pewno się powiększy, a uczestników na szlaku czekają kolejne niespodzianki z tym związane.
- Jeśli ktokolwiek chce do nas dołączyć - jako ambasador, partner czy po prostu uczestnik fragmentu wyprawy - bardzo serdecznie zapraszamy do kontaktu. Dla drużyny marzeń każda taka oznaka sympatii to gest o naprawdę wielkiej mocy – zaprasza Grzegorz Mikuła, koordynator 28 Marzeń.
Wielkie wyprawy i wielkie cele
Podróż na zachód to 3. edycja 28 Marzeń. W poprzednich sezonach podopieczni z Działdowa brali udział w wyprawie górskiej (zdobycie Korony Gór Polski, czyli najwyższych szczytów z 28 pasm górskich w kraju) oraz rowerowej (przejazd od Świnoujścia do Krynicy Morskiej). W 2020 roku projekt otrzymał statuetkę Championa na Gali Mistrzów Sportu „Przeglądu Sportowego”.
Każda z tych wypraw realizowała cele, jakie stawiają sobie pomysłodawcy:
- Pokazanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą zdobywać świat.
- Nauka dzieci poczucia własnej wartości i przezwyciężania słabości.
- Doskonalenie kompetencje radzenia sobie w wymagających sytuacjach.
- Rozwijanie umiejętności współpracy i współodpowiedzialności.
- Udowadnianie, że aktywność fizyczna jest formą spędzania czasu dla każdego.
- Uwrażliwianie na piękno natury i nauka, jak ją szanować.
- Każda z naszych podróży obfitowała we wspaniałe emocje oraz realizowała cele, jakie sobie postawiliśmy. Przejście 300 kilometrów Camino Polaco będzie dla nas kolejną okazją do tego, aby pokazać, że każdy z nas ma marzenia. I każdy z nas ma prawo je realizować. Bez względu na ograniczenia – kończy Jankowski.
Bieżącą wędrówkę drużyny marzeń można śledzić na fanpage’u na Facebooku: https://www.facebook.com/28marzen
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz