Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm uchwalił ustawę o ochronie małoletnich, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy. Teraz czas na Senat

14.07.2023
Autor: Inf. pras, fot. pexels
chłopiec za szybą ze smutkiem na twarzy

13 lipca br. Sejm uchwalił ustawę o ochronie małoletnich, zwaną ustawą Kamilka z Częstochowy. Za uchwalaniem ustawy głosowało 441 posłów, 11 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę aktywnie uczestniczy w konsultacjach dotyczących ustawy.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw została w czwartek przyjęta przez Sejm. Projekt ustawy zdobył szerokie poparcie wśród posłów i posłanek. 441 parlamentarzystów i parlamentarzystek opowiedziało się za jego przyjęciem.

Teraz projekt zostanie rozpatrzony przez Senat, gdzie będzie podlegał kolejnym pracom komisji senackich. Senat ma 30 dni na podjęcie decyzji ws. ustawy. Gdy minie ten termin, ustawę uznaje się za przyjętą w brzmieniu, które zostało zaproponowane przez Sejm. Jeśli jednak senatorowie zgłoszą uwagi, ustawa wróci pod obrady Sejmu.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zaapelowała do marszałka Tomasza Grodzkiego, by projekt był procedowany już na najbliższym posiedzeniu Senatu, które rozpocznie się 26 lipca br.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z poparcia ustawy przez posłów i posłanki. To istotny krok w kierunku zmiany podejścia w zakresie ochrony dzieci przed przemocą w Polsce. Dążymy do tego, aby żadne dziecko nie było pozostawione samo sobie w obliczu krzywdy, a ta uchwalona ustawa daje nam narzędzia do skutecznego działania i zapobiegania cierpieniu dzieci. Teraz liczymy na pozytywną opinię i sprawne procedowanie Senatu w tej sprawie, o co apelujemy do pana marszałka Tomasza Grodzkiego w gronie 26 organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną dzieci – mówi Renata Szredzińska, członkini zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Ustawa o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawa Kamilka z Częstochowy

Ustawa o ochronie małoletnich to projekt poselski stworzony przez wiceministra sprawiedliwości dr Marcina Romanowskiego z udziałem ekspertów z zakresu ochrony dzieci przed krzywdzeniem, m.in. adwokatki Moniki Horny-Cieślak i sędzi Agnieszki Matysek. Akt prawny był przygotowywany przez wiele miesięcy, jeszcze przed tragiczną śmiercią 8-letniego Kamila z Częstochowy, który zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał od swojego ojczyma.

Śmierć chłopca wywołała ogromne poruszenie społeczne, a w wyniku tego, sprawne i zgodne kontynuowanie prac nad projektem ustawy przez parlamentarzystów i parlamentarzystki, niezależnie od ich przynależności partyjnej.

Ustawa zawiera szereg rozwiązań mających na celu ochronę dzieci przed przemocą i wzmocnienie podmiotowego traktowania dziecka w trakcie procedur sądowych. Projekt przewiduje m.in. analizę poważnych i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci, wprowadzenie standardów ochrony dzieci we wszystkich placówkach, które pracują z dziećmi, wprowadzenie krajowych strategii przeciwko przemocy wobec dzieci oraz przestępstwom seksualnym wobec dzieci oraz obowiązkowe szkolenia dla sędziów rodzinnych.

Ustawę popiera Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i 25 innych organizacji pozarządowych zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce.

Link do informacji o przebiegu procesu legislacyjnego: Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw

Link do apelu do Marszałka Senatu RP

Petycja o natychmiastowe uchwalenie ustawy

Częstochowskie Stowarzyszenie ETOH cały czas zbiera podpisy pod petycją „DOŚĆ PRZEMOCY WOBEC DZIECI!”. Organizatorzy petycji domagają się natychmiastowego wprowadzenia ustawy ponad podziałami politycznymi.

Link do petycji: DOŚĆ PRZEMOCY WOBEC DZIECI!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas