Biznes i dostępność idą tu w parze. Certyfikat Integracji dla Gdański Business Center
Biurowiec Gdański Business Center dołączył do elitarnego grona budynków, które wyróżniono certyfikatem „Obiekt bez barier” przyznawanym przez Integracją
Gdański Business Center to kompleks czterech budynków biurowych znajdujący się na warszawskim Muranowie niedaleko od Dworca Warszawa Gdańska. To przestrzeń, z których korzystają takie firmy, jak m.in. Coloplast, Allianz, KPMG, UBER czy BNP Paribas. Nic dziwnego, że jego właściciel i zarządca zadbali o to, by był on nowoczesny i dostępny dla użytkowników o różnych potrzebach. Zwieńczeniem ich starań jest przyznanie przez Integrację certyfikatu „Obiekt bez barier”
Długofalowa współpraca
W Gdański Business Center kilkukrotnie odbyły się wizytacje audytorów Fundacji Integracja, w wyniku których powstał obszerny raport. Audytorzy uważnie zweryfikowali wiele obszarów funkcjonowania kompleksu pod kątem ich dostępności dla osób niepełnosprawnych, poczynając od zagospodarowania terenu i układu komunikacyjnego przed budynkiem, przez strefy wejść do budynków, wewnętrzne ciągi komunikacyjne – w tym dźwigi osobowe i klatki schodowe, aż po urządzenia i instalacje budynkowe, takie jak: kontrola dostępu, oświetlenie i instalacje elektryczne oraz systemy alarmowe. Audytorzy zweryfikowali także pomieszczenia dedykowane osobom z niepełnosprawnością, materiały wykończeniowe, nośniki informacji i urządzenia ułatwiające komunikację z osobami z niepełnosprawnością słuchu, ale też sposób zorganizowania ewakuacji osób z niepełnosprawnościami i procedury według których działa personel budynkowy.
- Współpraca z Fundacją charakteryzowała się zrozumieniem i elastycznością obu stron procesu w dążeniu do wspólnego celu i skupieniu na potrzebach osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy Anna Piątek, Junior Asset Manager w Savills Investment Management.
Odpowiadać na różnorodne potrzeby
Tym, co czyni Gdański Business Center jest jego lokalizacja, ale też układ architektoniczny budynków, zewnętrzne ciągi komunikacyjne, rozwiązania techniczne jak również świadomość społeczna zespołu zarządzającego nieruchomością. To wszystko sprawiło, że Integracja przyznała temu kompleksowi biurowemu certyfikat „Obiekt bez barier”.
– Wiele z wymagań było spełnionych już na początku procesu certyfikacji. Największe przedsięwzięcie stanowiło dostosowanie systemu windowego do potrzeb osób niedowidzących i niewidzących tj. dołożenie specjalnych przycisków na panelach w holach windowych, zapewnienie komunikatów głosowych i dostosowanie harmonogramu pracy wind, tak aby uwzględniał priorytet osób z niepełnosprawnością – tłumaczy Anna Piątek - W kompleksie pojawiło się także dodatkowe oznakowanie poziome oraz mapy tyflograficzne, a recepcje wyposażone zostały w pętle indukcyjne oraz urządzenia umożliwiające łączność „na żywo” z tłumaczami języka migowego. Na parkingu podziemnym pojawiły się dodatkowe, szersze miejsca dedykowane osobom z niepełnosprawnością, a domofony, jak również wyjścia i wejścia do garażu zostały odpowiednio dostosowane – wskazuje Anna Piątek.
Również personel zajmujący się obsługą budynku został przeszkolony w zakresie użytkowania wdrożonych narzędzi oraz obsługi użytkowników budynku z niepełnosprawnościami.
- Te i jeszcze kilka pomniejszych rozwiązań przyczyniło się do tego, że Gdański Business Center jest dziś obiektem przyjaznym, wygodnym i bezpiecznym dla osób z niepełnosprawnościami – zaznacza Anna Piątek.
Integracyjny znak jakości
Certyfikat „Obiekt bez barier” Integracja przyznaje obiektom architektonicznym, m.in. użyteczności publicznej, biurowym, handlowym, usługowym i mieszkalnym. Certyfikat to znak dostępności architektonicznej wskazanego obiektu dla osób z ograniczoną sprawnością. Do tej pory certyfikat otrzymało kilkaset obiektów architektonicznych , a wśród nich znalazł się m. in. Pałac Prezydencki, Rezydencja Prezydenta RP Belweder, Lotnisko Chopina, placówki banku PKO BP oraz Poczty Polskiej. W 2018 r. Certyfikat „Obiekt bez barier został wpisany na listę akredytowanych standardów systemu certyfikacji WELL – najbardziej prestiżowego standardu dla nieruchomości komercyjnych. To pierwszy polski zbiór wytycznych dla architektów i projektantów budynków, który znalazł się na tej liście.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz