Większa dostępność w sferze publicznej
Projekt i jego cele
Ośrodek Wsparcia Architektury Dostępnej (OWDA) to pilotażowy projekt doradczy realizowany przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i ARQiteka Biurem Projektowym Marta Kulik – w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
Jego głównym celem jest wsparcie podmiotów publicznych w zapewnieniu dostępności architektonicznej obiektów i ich bezpośredniego otoczenia dla osób ze szczególnymi potrzebami i tym samym – wypełnianie zobowiązań wynikających z aktualnych aktów prawnych.
Projekt rozpoczął się w czerwcu 2021 r. Realizowany jest dwutorowo, w ramach tak zwanych ścieżek wsparcia. W pierwszej ścieżce wsparcia podmioty publiczne rekrutowane są w oparciu o przyjęte kryteria i limity miejsc w danej kategorii i województwie, a otrzymane przez nie wsparcie ma charakter kompleksowy. Druga ścieżka wsparcia jest tak zwaną szybką ścieżką doradczą.
Podmioty uzyskują odpowiedź na jednostkowe zagadnienie (np. dostępność recepcji, toalety, strefy wejścia). Informacje te przekazywane są w formie pisemnej lub podczas konsultacji indywidualnych z ekspertem architektem. W tej ścieżce obowiązuje jedynie kolejność nadesłania zgłoszenia.
Ścieżki wsparcia
- W pierwszej ścieżce wsparcia oferujemy podmiotom kompleksowe usługi doradcze. Są to przede wszystkim: audyt dostępności architektonicznej oraz doradztwo merytoryczne w zakresie dostępności architektonicznej oraz zasad ewakuacji. Udzielamy także informacji na temat możliwości pozyskania finansowania prac budowlanych i modernizacyjnych. Najchętniej wybieraną formą wsparcia jest zdecydowanie audyt. Wynika to z tego, że podmioty publiczne często nie mają świadomości aktualnego stanu swojego obiektu oraz możliwych rozwiązań, jakie można zastosować, by poprawić jego dostępność – mówi Mirosław Przewoźnik, Kierownik Zespołu OWDA w PFRON.
- Z drugiej strony usługa audytu jest niezwykle czasochłonna, ponieważ realizujemy ją w oparciu o wysoki standard audytowania przyjęty w projekcie. Dlatego w kwietniu br. wprowadziliśmy nową usługę audytu uproszczonego, czyli inwentaryzacji jednego pomieszczenia lub jednej wydzielonej funkcjonalnie strefy budynku. Dzięki temu, że usługa ma charakter jednostkowy, możemy zaoferować ją kolejnej, licznej grupie podmiotów. Planowany ostatni nabór do projektu zakończy się w pierwszej połowie lipca. W ramach tego naboru podmioty publiczne mogą ubiegać się wyłącznie o nową usługę: audyt uproszczony.
- Druga ścieżka wsparcia jest rozwinięciem oferty doradczej OWDA. Wybierają ją podmioty, którym zależy na szybkiej opinii bądź doradztwie dotyczącym konkretnego zagadnienia. Najczęściej podmioty te mają już świadomość, co chciałyby zmienić lub poprawić, ale nie mają wiedzy dotyczącej tego, jak mogą to zrobić – mówi Robert Jagodziński, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która jest Liderem projektu.
Wsparcie doradcze dla podmiotów publicznych w ramach obu ścieżek realizowane będzie do końca października 2023 r. Jak podkreśla Robert Jagodziński, działania OWDA mają jednak wykraczać znacznie dalej niż tylko zrealizowanie usług doradczych dla podmiotów zakwalifikowanych do projektu.
- Mamy nadzieję, że projekt nie tylko przyczyni się do poprawy dostępności architektonicznej obiektów użyteczności publicznej, ale przede wszystkim stanie się źródłem wiedzy na temat istoty tych zmian i korzyści z nich wynikających dla całego społeczeństwa – dodaje Robert Jagodziński.
Dodatkowe informacje
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: https://owda.pfron.org.pl.
Artykuł pochodzi z numeru 3/2023 magazynu „Integracja”.
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.
Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz