Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego
15 listopada 2007 r., na placu Konstytucji w Warszawie, pod hasłem Żyjmy w świecie wolnym od dymu tytoniowego, odbędzie się 17 edycja akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Organizatorem akcji, w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia, jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie oraz Fundacja Promocji Zdrowia.
W ramach akcji (w godzinach 13.00-19.00) odbędą się liczne występy artystyczne, rozmowy ze znanymi osobami oraz wiele innych atrakcji. Każdy z uczestników będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak m. in. badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia, badania spirometryczne czy pomiary tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Wszyscy chętni będą mogli także zasięgnąć porady u lekarzy w ulicznej Poradni Pomocy Palącym. Kobiety, które przyjdą na Plac Konstytucji, będą mogły bezpłatnie wykonać mammografię w specjalnym mammobusie oraz uzyskać informacje na temat badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Na placu Konstytucji będzie również parkował autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym będzie można oddać krew. Osoby, które chcą rzucić palenie, będą mogły także skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (0 801 108 108), która w tym dniu zapewni dodatkowe dyżury swoich ekspertów. Przez cały dzień rozdawane będą także materiały edukacyjne dotyczące skutków palenia i sposobów zerwania z nałogiem.
Na Placu Konstytucji swoja działalność zaprezentuje m.in. Stowarzyszenia MANKO, organizator ogólnopolskiej kampanii Lokal bez Papierosa.pl. Podczas happeningu, na stoisku kampanii (w godzinach 13.00-18.00) można będzie podjąć wyzwanie biorąc udział w konkursach, quizach, kalamburach zdrowotnych, a także wspólnym odkrywaniu mapy Warszawy. Warto przyjść, wziąć udział i wygrać - liczne nagrody i upominki zostały ufundowane przez restauratorów z sieci LBP w Warszawie.
15 listopada na ulice Warszawy wyjadą specjalne zabytkowe tramwaje „Tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie”, gdzie będzie można uzyskać poradę „jak skutecznie pozbyć się nałogu”. Bezpłatne tramwaje będą jeździły na trasie: Pl. Narutowicza - Nowowiejska - Chałubińskiego - Al. Jana Pawła II - Stawki – Andersa – Marszałkowska – Filtrowa - Nowowiejska – Pl. Narutowicza.
Tego dnia również w Pałacu Młodzieży, pod hasłem: „Jak żyć, żeby być zdrowym?”, przygotowano specjalny program pełen atrakcji. Warszawiacy będą mogli tam obejrzeć, m.in. występy artystyczne, pokazy ratownictwa wodnego i skoków do wody, wystawę profesjonalnego plakatu antytytoniowego, a także wziąć udział w konkursach i krzyżówkach o tematyce zdrowotnej. Program akcji przewiduje siedem punktów stworzonych na podstawie „Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Każdy, kto po godz. 15 przyjedzie do Pałacu Młodzieży, otrzyma „PASZPORTY ZDROWEGO CZŁOWIEKA”, czyli książeczkę z siedmioma punktami i mapą rozmieszczenia stanowisk. Osoby, które przejdą wszystkie stacje, wykonają zadania i zbiorą pieczątki do swojego PASZPORTU wezmą udział w losowaniu nagród związanych z promowaniem zdrowego stylu życia.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prymas Polski Ksiądz Kardynał Józef Glemp.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz