Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA. Znamy zwycięzców
W sobotę 9 września zakończył się jubileuszowy 20. Europejski Festiwal Filmowy Integracja TY i JA. Werdykt Jury, na którego czele stała aktorka Grażyna Błęcka-Kolska, poznaliśmy w piątek 8 września.
Podczas festiwalu zaprezentowano 37 filmów, z czego w konkursie wzięło udział 6 filmów amatorskich, 10 fabularnych i 13 dokumentalnych. Filmy oceniało profesjonalne jury oraz jury młodzieżowe złożone ze studentów Politechniki Koszalińskiej. Komu w tym roku przyznano statuetkę Motyla?
„Sposób, by być”, holenderski film o grupie tanecznej Liant la Troca, którą tworzą osoby z niepełnosprawnością zdobył Motyla 2023 w kategorii film fabularny. Jury doceniło wizulaną warstwę filmu, ale też historie członków Liant la Troca. Pojawiające się w filmie osoby z niepełnosprawnością mówiły o swoich doświadczeniach, budowaniu własnej wartości, relacji z ciałem etc. Dobrym podsumowaniem obrazu Josa de Puttera są słowa jednego z bohaterów, który stwierdza, że widzowie litujący się nad nim i oglądający go tylko z powodu jego niepełnosprawności powinni „spadać”.
Ze statuetką z Koszalina wrócili też twórcy filmów” „Kto ci będzie okna mył” (film dokumentalny). Dzieło nauczyciela Dariusza Janiczaka opowiada o rozterkach osób z niepełnosprawnością intelektualną, które po 24 roku życia wypadają z systemu edukacji.
W kategorii film amatorski zwyciężył „Tak-nie” przygotowanego przez warsztat terapii zajęciowej w Morzewie. Jednym z jego twórców jest Wojciech Retz, którego można kojarzyć jako pomysłodawcę zespołu Na górze, w którym grają osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Również bohaterowie „Tak –nie” marzą o stworzeniu własnego zespołu.
Nagrodę publiczności wywalczył obraz „Drganie świetlików”. Przejmująca historia Andrzeja Golejewskiego, aktora, który zmagał się z kryzysem bezdomności i zdrowia psychicznego, ale też niepełnosprawnością fizyczną i alkoholizmem.
Jury zdecydowało się też przyznać szereg wyróżnień. W kategorii filmów amatorskich wyróżnienie otrzymali Piotr Kękuś i Maciej Książko za film ,,Ni moźna'' za prostotę i głębokość przekazu. Wyróżnienia w kategorii film dokumentalny otrzymali Jan Gębski - film ,,Brat'', za wielką wrażliwość, czułość, bliskość i uważność wobec bohaterów, Marcin Lesisz - film pt: „Koniki na biegunach" za umiejętne połączenie różnych konwencji filmowych i przybliżenie widzom niezwykle ciekawej osobowości bohaterki, Martyna Peszko - film ,,Rewolucja 21'' za odwagę w pokazywaniu własnych emocji, a także Anette Diep Rodriguez - film ,, Rodzinna miłość'' za surowość opowieści i bezpretensjonalne podejście do trudnego tematu.
Komentarze
-
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!gdzie będzie można zobaczyć wszystkie filmy
12.09.2023, 18:09CZAS NA TVP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz