Dofinansowanie z PFRON-u
PYTANIE
Witam serdecznie, mam na imię Anna i mam 30 lat. Studiuję obecnie na 2-gim roku biologię na UW. Od tego roku mieszkam w akademiku. Utrzymuję się tylko z renty socjalnej, mimo, że próbowałam wielokrotnie podjąć jakąkolwiek pracę. Byłam już chyba we wszystkich miejscach pomagających ON podjąć pracę, na bieżąco śledzę też ogłoszenia na ngo.pl i gumtree.pl. Bardzo zależy mi na niezależności, jestem dobrą studentką, jednak największą z moich bolączek jest to, że nikt nie chce dać mi szansy. Jest tak chyba głównie dlatego, że mam kłopoty z mową - mówię wyraźnie, ale bardzo wolno i cicho, przez co, mimo że jestem osobą bardzo inteligentną, bywam postrzegana jako upośledzona umysłowo. W każdym razie jestem przez to postrzegana jako bardziej niesprawna, niż jestem w rzeczywistości. W istocie bowiem jestem bardzo samodzielna, radzę sobie ze wszystkimi czynnościami dnia codziennego. Mam pytanie odnośnie możliwości uzyskania dofinansowania z PFRON-u na rehabilitację i akademik.
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,
Uprzejmie informujemy, że studenci mogą korzystać z pomocy materialnej przewidzianej przepisami. W ramach sytemu pomocy materialnej student może ubiegać się o następujące świadczenia:
- stypendium socjalne;
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych;
- stypendium rektora dla najlepszych studentów;
- stypendium ministra za wybitne osiągnięcia;
- zapomogi.
Szczegółowe informacje dotyczące pomocy materialnej dla studentów znajdzie Pani na naszym portalu.
Studenci z niepełnosprawnością mogą także korzystać z dofinansowania w ramach programu „Aktywny samorząd”, moduł II – Pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie lub refundację do kosztów wykształcenia na poziomie wyższym, w tym:
- opłatę za naukę (czesne);
- dodatek na pokrycie kosztów kształcenia (nie podlega rozliczeniu);
- dodatek na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego (dotyczy osób, które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są studentami studiów doktoranckich).
Program „Aktywny samorząd” realizowany jest przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. W zależności od zakresu umowy zawartej pomiędzy Powiatem a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zależy, z jakich form wsparcia będzie można skorzystać w poszczególnych Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Dlatego szczegółowe informacje dotyczące programu „Aktywny samorząd” można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania.
Proponujemy Pani także kontakt z Biurem ds. Osób Niepełnosprawnych, które działa przy Uniwersytecie Warszawskim.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie