Poradnik dla instytucji publicznych (PDF dostępny)
Od 2019 r. w Polsce obowiązuje Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. obliguje ona instytucje sektora publicznego: urzędy, szkoły, uczelnie, placówki ochrony zdrowia, do tego, aby były dostępne dla użytkowników z niepełnosprawnością i seniorów. wiele z nich mieści się w zabytkowych kamienicach, a ich schody, progi i brak podjazdów – to najczęstsze utrudnienia. w odpowiedzi na wymogi ustawy bank gospodarstwa krajowego (BGK) wprowadził niskooprocentowane pożyczki z funduszu dostępności, dzięki którym można sfinansować likwidację barier architektonicznych i uczynić swoją placówkę miejscem przyjaznym dla wszystkich.
Najważniejsze informacje na temat Funduszu Dostępności można znaleźć w publikacji Poradnik dla instytucji publicznych, powstałej dzięki współpracy ekspertów BGK i Integracji, w tym m.in. na temat tego, kto i na jakie cele ma szansę uzyskać niskooprocentowaną pożyczkę. Środki mogą być przeznaczane na rozwiązania, które w przestrzeni wspólnej ułatwiają życie także rodzicom z dziećmi w wózkach, podnosząc przy okazji wartość budynku i mieszkań. Oprócz konkretnych zmian, takich jak budowa podjazdu czy instalacja windy, na dostępność danej przestrzeni wpływ mają też mniej oczywiste elementy: rodzaj i jakość nawierzchni podłoża, drzwi wejściowe, a nawet kolor ścian. W przypadku gdy inwestycja poprawiająca dostępność jest częścią szerszej inwestycji, wówczas w strukturze finansowania oprócz pożyczki powinny znaleźć się inne źródła, takie jak np.: wkład własny inwestora, pożyczka bądź dotacja ze środków unijnych, środki celowe od inwestora, kredyt w banku komercyjnym. Możliwe jest również łączenie finansowania w ramach wsparcia procesu inwestycyjego w samym BGK.
Co może być finansowane?
Środki z pożyczki w ramach Funduszu Dostępności można
przeznaczyć na:
- zakup lub zlecenie wykonania audytu dostępności;
- zakup robót i materiałów budowlanych;
- sfinansowanie podatku VAT (jeżeli nie ma prawnych możliwości jego odzyskania);
- zakup, wytworzenie oraz koszty montażu i uruchomienia
- nowych środków trwałych;
- sfinansowanie nadzoru inwestorskiego;
- sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ),
- oceny i opinii konserwatorskich, koncepcji i projektów technicznych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia;
- sfinansowanie kosztów opłat administracyjnych, notarialnych, sądowych itp.;
- refinansowanie pożyczek/kredytów w innych bankach,jeśli wiążą się z realizowaną i niezakończoną inwestycją oraz dotyczą wydatków nie starszych niż 12 miesięcy na dzień złożenia wniosku.
Z pożyczek z Funduszu Dostępności skorzystać mogą m.in.:
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne, jednostki samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
- podmioty administracji rządowej, m.in. państwoweosoby prawne, w tym jednostki od nich zależne;
- spółki komunalne oraz inne podmioty zależne od jednostek samorządu terytorialnego;
- inne niewymienione powyżej jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną.
Aby złożyć wniosek o pożyczkę, trzeba skontaktować się z przedstawicielem regionu BGK w swoim województwie. Wniosek i wszystkie inne dokumenty potrzebne przy ubieganiu się o pożyczkę w ramach Funduszu Dostępności są na stronie: www.bgk.pl w zakładce Fundusz Dostępności.
Bank Gospodarstwa Krajowego
Departament Programów Europejskich
ul. Chmielna 73, budynek Varso 2
00-801 Warszawa
tel.: 22 475 88 88;
e-mail: dostepnosc@bgk.pl
Opinie przedstawicieli samorządów, które skorzystały z pożyczek w ramach Funduszu Dostępności:
Audyt dostępności Urzędu Miasta Biłgoraj został przeprowadzony w październiku 2019 r. Wykazał szereg barier architektonicznych, negatywnie wpływających na poziom dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnością oraz trudnościami w poruszaniu się. Podczas audytu wzięto pod uwagę wejścia do budynku oraz prowadzące do nich ciągi komunikacyjne. Nie spełniały one najnowszych standardów dostępności. Należało przeprowadzić modernizację wszystkich wejść oraz wybudować zewnętrzny szyb windowy, aby umożliwić dostęp do piętra, na którym znajduje się większość biur.
Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja
Jesteśmy urzędem publicznym, który z zaangażowaniem stara się realizować standardy podnoszące dostępność instytucji służących lokalnej społeczności. Likwidacja barier pomiędzy osobami z niepełnosprawnością a pełnosprawnymi mieszkańcami powiatu należy do szczególnych obowiązków instytucji samorządowych. Wynika z zasady sprawiedliwości społecznej.
Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski
Zachęcam wszystkich samorządowców, burmistrzów, wójtów do skorzystania z Funduszu Dostępności. To korzystna oferta, która pozwala zrealizować wiele dobrych przedsięwzięć dla mieszkańców.
Andrzej Rychel, burmistrz miasta i gminy Nowa Sarzyna
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz