Rusza rekrutacja na kurs o zdrowiu psychicznym dla warszawskich kadr kultury - Kioski Troski
10 października, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” ogłosiło rekrutację na kurs o zdrowiu psychicznym dla animatorów/rek kultury i edukatorów/rek oraz osób, które pracują i zarządzają warszawskimi instytucjami kultury i organizacjami społecznymi działających w obszarze kultury. “Kioski Troski” mają zwiększyć wiedzę i kompetencje kadr kultury w obszarze zdrowia psychicznego. Dzięki tej wiedzy w przyszłości łatwiej będzie projektować działania wspierające dobrostan psychiczny zarówno osób pracujących w kulturze, jak i jej odbiorców i odbiorczyń.
Zdrowie psychiczne w kulturze
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”, które ma 20 lat doświadczenia we współpracy z kadrami kultury z całej Polski (w tym Warszawy) zdecydowało się odpowiedzieć na liczne sygnały płynące ze środowiska zarówno prestiżowych instytucji, jak i mniejszych domów kultury i organizacji, o potrzebie wiedzy i podnoszenia kompetencji w zakresie dbania o zdrowie psychiczne. “Kioski Troski” są jednym z pierwszych pomysłów dla warszawskich instytucji kultury na to, jak mierzyć się z takim wyzwaniem jak kryzys psychiczny oraz jak projektować inicjatywy i programy, mając na uwadze fakt, że co czwarta osoba w Polsce doświadcza kryzysu psychicznego [z badań EZOP II Instytutu Psychiatrii i Neurologii 2020 r.
- Kultura jest tą dziedziną życia, która niejednokrotnie pokazała, że swoją wrażliwością i otwartością, jako pierwsza dostrzega największe wyzwania społeczne i poszukuje na nie odpowiedzi. Wierzymy, że tak będzie również w kwestii zdrowia psychicznego, ale osoby pracujące w kulturze w pierwszej kolejności potrzebują wiedzy i szkoleń w tym zakresie – mówi Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”.
Moduły kursu “Kioski Troski”
- ABC HIGIENY PSYCHICZNEJ DLA KAŻDEGO – jak działa układ nerwowy, na czym polega połączenie ciała i umysłu, o co zadbać w ramach profilaktyki, jakie dostępne metody wsparcia zdrowia psychicznego są udowodnione naukowo i działają;
- ZANURZENIE W DOŚWIADCZENIU – spotkanie z osobami, które doświadczyły kryzysu psychicznego bądź są osobami żyjącymi z chorobą psychiczną;
- ZDROWIE PSYCHICZNE ODBIORCÓW NASZYCH DZIAŁAŃ – specyfika zdrowia psychicznego różnych grup: dzieci, młodzieży, osób starszych i osób uchodźczych;
- ZDROWIE PSYCHICZNE W PRACY – refleksja i ćwiczenie kompetencji, jak mówić o zdrowiu psychicznym w naszym zespole, jak reagować na kryzysy psychiczne współpracowników;
- SESJE INSPIRACYJNE – kontakt z inspirującymi projektami na rzecz poprawy zdrowia psychicznego poprzez kulturę i pierwsze pomysły na własne działania w tym zakresie.
Spotkania, wykłady i warsztaty poprowadzą doświadczone osoby trenerskie i eksperckie: m.in. Agnieszka Jucewicz (dziennikarka i popularyzatorka zdrowia psychicznego), dr Anna Bogucka-Bonikowska (psychiatra dzieci i młodzieży), edukatorzy fundacji eFkropka (Fundacja przeciwdziała izolacji osób po kryzysie psychicznym), Lucyna Kicińska (edukatorka zdrowia psychicznego).
W ramach projektu, “ę” zapowiada również mapowanie istniejących placówek ochrony zdrowia psychicznego w dzielnicach Warszawy i rozeznanie, czy te instytucje prowadzą współpracę z organizacjami działającymi w kulturze.
Jak zapisać się na kurs?
Udział w kursie jest bezpłatny (formularz zgłoszeniowy). Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zaproszenia wybranych osób. Ilość miejsc ograniczona. Wszystkie informacje o kursie “Kioski Troski”, prowadzących i szczegółowy program znajdują się na TUTAJ.
Kurs "Kioski Troski” - pilotażowy program wspierania kadr kultury w tworzeniu rozwiązań na rzecz poprawy zdrowia psychicznego warszawiaków i warszawianek”, finansowany przez m.st.Warszawa. Realizatorem jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" i Dobre Pomysły "ę".
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz