Death Cafe – przestrzeń dialogu o śmierci w języku polskim i polskim języku migowym
12.10.2023
W ramach międzynarodowej inicjatywy Death Cafe, na wszystkich kontynentach świata organizowane są spotkania, w trakcie których uczestnicy wspólnie piją kawę, jedzą ciasta i rozmawiają o śmierci. Intencją jest zwiększenie świadomości śmierci, aby móc w pełni doceniać życie. Spotkanie poprowadzą Maria Puchalska i Zuza Sikorska z Instytutu Dobrej Śmierci. Podczas Death Cafe obecne będą tłumaczki PJM. Wstęp wolny.
Miejsce i data wydarzenia
- Spotkanie odbędzie się w Czytelni Słów i Dźwięków ELEKTRA w Mazowieckim Instytutcie Kultury, ul. Elektoralna 12.
- 24 października (wtorek), godz. 18:30-20:30.
Więcej o Ogólnoświatowej Inicjatywie Death Cafe TUTAJ.
Death Cafe
Death Cafe jest spotkaniem nieformalnym, bez konkretnego programu lub celu. W Death Cafe możesz poznać obcych, ale zaskakująco bliskich Ci ludzi – i porozmawiać o śmierci. Tylko tyle i aż tyle. Za praszamy Was do przestrzeni wolnej od tabu, w której można zadawać pytania, słuchać historii innych osób i wymieniać się doświadczeniami.Spotkania skierowane są do wszystkich osób, które chcą porozmawiać (lub posłuchać) o tematach związanych ze śmiercią. Temat śmierci dotyczy wszystkich. W czasie spotkania będzie można skorzystać z pomocy tłumaczy PJM: zapraszamy osoby g/Głuche, słabosłyszące i słyszące oraz wszystkie zainteresowane.
Death Cafe nie pełnią funkcji terapii czy grupy wsparcia, udział nie jest zalecany dla osób w stanie kryzysu lub świeżej żałoby.
Instytut Dobrej Śmierci – to przestrzeń dialogu i edukacji o umieraniu, śmierci i żałobie. Na spotkaniach, szkoleniach i warsztatach organizowanych przez IDŚ możesz się zbliżyć do tematów, na które w życiu codziennym często jest za mało miejsca. IDŚ jest częścią ogólnoświatowego ruchu „death positive” – globalnej inicjatywy społecznej zachęcającej do otwartego dialogu o śmieci jako naturalnej i nieuniknionej części życia każdej i każdego z nas.
Więcej o IDŚ: www.instytutdobrejsmierci.pl
Prowadzące:
Maria Puchalska – absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pedagogiki teatru. Tworzyła, koordynowała i promowała projekty kulturalne. Była producentką festiwalu Nowe Epifanie, koordynatorką projektu Polska Światłoczuła oraz kuratorką wystawy w Domu Spotkań z Historią Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego, organizowała wydarzenia towarzyszące wystawom w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Z Instytutem Dobrej Śmierci związała się na jesieni 2021r. Ukończyła kurs towarzyszenia osobom w żałobie, towarzyszenia osobom umierającym oraz tworzenia osobistych ceremonii pogrzebowych w duchu humanistycznym. Towarzyszyła swoim rodzicom na drodze umierania i prowadziła ceremonię pożegnania swojej mamy.
Zuza Sikorska – certyfikowana trenerka języka ruchu i świadomej pracy z ciałem. Założycielka Myślenie ciałem/Bodythinking (www.bodythinking.pl). Zajmuje się przywracaniem perspektywy cielesnej do kultury i życia ludzi. Prowadzi autorskie warsztaty, pracuje indywidualnie, współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i firmami. Prowadzi sesje indywidualne wspierające osoby doświadczające żałoby i straty wychodząc od perspektywy ciała, która może nie tylko przynosić ulgę ale też dawać dostęp do głębszych aspektów przeżywanego procesu. We współpracy z Instytutem Dobrej Śmierci pracuje nad cyklem warsztatów „Ciało w żałobie” i rozwija projekt dotyczący zwiększenia dostępu do informacji o opiece paliatywnej. Marzy o włączaniu wiedzy z zakresu świadomości ciała do procesu edukacji osób wykonujących zawody medyczne.
Organizatorzy: Instytut Dobrej Śmierci, Mazowiecki Instytut Kultury, Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz