Idźmy na wybory!
W Polsce żyją miliony osób z niepełnosprawnością i miliony członków ich rodzin, opiekunów, sojuszników i ekspertów. Głosy ich wszystkich mają wielkie znaczenie.
7 kwietnia 2024 r., w godzinach od 7:00 do 21:00, osoby uprawnione do głosowania będą mogły samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika oddać głos w wyborach samorządowych. Wybiorą radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy w następnej kadencji będą decydować o tym, jaka będzie rzeczywistość naszych gmin, powiatów, miast i województw.
Integracja od zawsze zabiegała o to, aby osoby z niepełnosprawnością mogły brać i brały czynny udział w wyborach. Zabiegaliśmy o wprowadzenie takich rozwiązań, jak: głosowanie korespondencyjne, głosowanie przez pełnomocnika, przez nakładki w alfabecie Braille’a, a następnie wspieraliśmy działania na rzecz utrzymania ich w Kodeksie wyborczym. Od lat publikujemy poradniki dotyczące korzystania z tych rozwiązań.
W każdych wyborach dajemy szanse politykom z różnymi rodzajami niepełnosprawności na zaprezentowanie się gronu potencjalnych wyborców na łamach magazynu „Integracja” oraz portalu Niepełnosprawni.pl. Celem naszych działań jest uświadomienie społeczeństwu, że osoby z niepełnosprawnością i wszyscy, dla których ich prawa są ważne, mają realny wpływ na politykę kraju. Kampania wyborcza, która dobiega końca, nie była niestety dostępna dla wszystkich: brakowało tłumaczeń na Polski Język Migowy, materiały wyborcze nie były dostępne wg standardu WAG 2.1, w tym także strony internetowe. Wiele osób nie może oddać głosu z powodu ubezwłasnowolnienia – to nadal funkcjonujące w Polsce ograniczenie, które musi zostać zmienione.
Dlatego też zachęcamy wszystkich Czytelników, by w najbliższą niedzielę skorzystali z prawa wyborczego - również w imieniu tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą tego zrobić.
Pójdźmy na wybory! Spotkajmy się przy urnach i oddajmy swój cenny głos!
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz