Senat za przedłużeniem czasu na specjalizację lekarzy z oddziałów ratunkowych
Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym. Przewiduje ona przesunięcie o trzy lata - do 2018 r. - obowiązku rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej przez część lekarzy jeżdżących w specjalistycznych karetkach.
Za nowelizacją bez poprawek głosowało 59 senatorów, jeden był przeciw, 21 wstrzymało się od głosu.
Projekt nowelizacji przygotowała grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Jak uzasadniali, nowelizacja przewiduje przesunięcie z 1 stycznia 2015 r. do 1 stycznia 2018 r. obowiązku rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej przez lekarzy posiadających doświadczenie w wymiarze 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza m.in. w szpitalnym oddziale ratunkowym czy zespole ratownictwa medycznego.
Mogłoby zabraknąć lekarzy jeżdżących karetkach
Autorzy projektu twierdzą, że bez takiej nowelizacji mogłoby okazać się, że po 1 stycznia 2015 r. zabraknie lekarzy, którzy mogliby jeździć w zespołach specjalistycznych. Stąd proponowana nowelizacja, wydłużająca okres rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej o trzy lata. Ma to umożliwić określonej grupie lekarzy dalszą pracę w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego.
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego i wymogi dla lekarza tego systemu. Lekarzem takim może być m.in. ten, który ma doświadczenie 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala. Lekarz ten jest zobowiązany do rozpoczęcia specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej.
Ustawa trafi teraz do prezydenta.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz