Komfortki będą powstawać w nowych budynkach użyteczności publicznej
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Oznacza to m.in. że w nowych budynkach użyteczności publicznej będą powstawać pomieszczenia dostosowane i przeznaczone do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami.
Jak czytamy na stronie resortu rozwoju i technologii nowe przepisy odpowiadają na potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami.
Gdzie będą powstawać komfortki
W tym celu nakładają obowiązek zapewnienia w nowych budynkach użyteczności publicznej (w zależności od rodzaju budynku i jego powierzchni) pomieszczeń dostosowanych i przeznaczonych do przewijania dorosłych osób ze szczególnymi potrzebami. Pomieszczenia te powinny spełnić odpowiednie wymagania w zakresie wyposażenia oraz mieć odpowiednią powierzchnię. Obowiązek wykonania takiego pomieszczenia będzie dotyczył budynków:
- administracji publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 2000 m2;
- kultury, sportu, handlu, usług lub obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym lub lotniczym o powierzchni użytkowej powyżej 10000 m2;
- stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 300 m2 zlokalizowanej przy autostradzie lub drodze ekspresowej;
- opieki zdrowotnej.
- To dla mnie ważna chwila i dowód na to, że działania oddolne mają sens i moc sprawczą! Dziękuję Wszystkim, którzy zaangażowali się/angażują się i wspierali/wspierają inicjatywę – tak skomentowała na Facebooku zmianę przepisów Anna Nowak, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Żurawinka”.
Żurawinka razem z Integracją, Lubelskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Nieodkładalni tworzą od 2021 roku koalicję Przewijamy Polskę, która działa na rzecz powstawania komfortek, czyli pomieszczeń, w których można przewinąć lub przebrać dorosłą osobę z niepełnosprawnością.
Dostępne place zabaw
Nowe przepisy nakładają też wymóg wykonania miejsc rekreacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami przy zespołach budynków wielorodzinnych, w którym jest więcej niż 20 mieszkań.
Więcej na stronie Ministerstwa Technologii i Rozwoju.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz