Dobry Wzór 2023. Integracja nagrodziła ortezy drukowane w 3D, Minister Kultury obiekty sensoryczne
Ortezy dla dzieci, które są nie tylko dopasowane do indywidualnych potrzeb, ale też estetyczne i wygodne — to produkt firmy Ortheo 3D, który został nagrodzony przez Integrację podczas 30. edycji konkursu Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
- Ten produkt pokazuje, że w branży medycznej możemy mieć produkty, które są estetyczne i nie stygmatyzują. Tak jak 30 lat temu wiele osób wstydziło się chodzić w okularach, tak dziś wiele osób wstydzi się chodzić w ortezach. A to jest produkt, który to zmienia, tak samo, jak zmienia samą produkcję ortez — mówił Kamil Kowalski, szef Integracja LAB wręczając statuetkę.
Innowacyjne i estetyczne
Protezy firmy Ortheo 3D idealnie wpisują się w ideę konkursu Dobry Wzór — promowanie innowacyjnych produktów odpowiadających na potrzeby rynku, łączących estetykę z funkcjonalnością.
- Brakowało rozwiązań, które pozwalałyby na wykorzystanie nowoczesnych technologii do tworzenia produktów dla najmłodszych — podkreślał Rafał Świerczyński — Tymczasem wiele dzieci ma problemy neurologiczne, które uniemożliwiają im swobodne poruszanie się. Naszą ideą było stworzenie produktu, który pomoże im lepiej funkcjonować, ale będzie też takie, który będzie im się podobał — dodał.
Nagrodzone ortezy to przykład wykorzystania nowoczesnych technologii — w tym wypadku drukowania 3D.
- Dostosowujemy każdą ortezę indywidualnie od każdego dziecka. Bardzo dokładnie badamy i mierzymy każde dziecko, każdą czynność zapisując. Potem skanujemy
nogę dziecka, dla której tworzona jest orteza. Dzięki temu każda nasza orteza dokładnie spełnia wskazania lekarskie dotyczące tego, co pomaga danemu dziecku jak najlepiej funkcjonować. Ortezy powstają w drukarkach 3D firmy Hewlett Packard w technologii proszkowej — tłumaczył Rafał Świerczyński.
Firma Ortheo 3D otrzymała również Nagrodę Godło Dobry Wzór 2023 w kategorii Dzieci.
Worki i pufy sensoryczne
Wśród innych nagrodzonych warto wymienić m.in. obiekty sensoryczne firmy Intibag, które otrzymały przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę Wzór Roku 2023 dla Kultury. Jak napisano w uzasadnieniu, produkty firmy Intibag wpisują się w ideę projektu „Kultura bez barier”, którego partnerami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PFRON i Fundacja Kultury bez barier.
- Intibag to pewien system obiektów stymulujących czucie głębokie, a także oddziaływających na równowagę. Ten system pomaga równoważyć dysfunkcje, które w różnym stopniu ma każdy z nas — tłumaczy — podkreślał Tomasz Bergman, projektant i twórca firmy Intibag — Wchodząc do worka sensorycznego, stymulujemy nasze czucie głębokie, bo całe nasze ciało jest przytulone. Natomiast pufy sensoryczne to coś nowego, wcześniej nie było nic, co pozwalało nam dociążyć ciało w ten sposób, a nie było kocem, kamizelką czy kołdrą obciążającą — wskazał.
Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na profilu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na Facebooku.
Tomasz Bergman powiedział też, że w produktach Intibag najważniejsze jest to, jak poprzez stymulowanie ciała, działają one na psychikę, a ich powstanie wiąże się z obserwacją potrzeb sensorycznych jego syna.
Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na profilu Instytutu Wzornictwa Przemysłowego na Facebooku.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz