Przedszkole terapeutyczne dla dzieci z autyzmem
Z początkiem 2008 r. rozpocznie swą działalność pierwsze w Warszawie przedszkole terapeutyczne dla dzieci z autyzmem, według programu autorskiego Fundacji SYNAPSIS.
Przedszkole będzie miejscem w pełni dostosowanym do potrzeb małego dziecka z autyzmem. Placówka oprócz swej funkcji dydaktyczno - wychowawczej będzie prowadziła intensywny program terapeutyczny.
Maluchy objęte będą całościową i komplementarną terapią stymulacyjno - rozwojową, a codzienne zajęcia indywidualne i grupowe pozwolą im na doświadczenie siebie, własnych możliwości i potrzeb.
Podczas typowych aktywności przedszkolnych, takich jak zabawy tematyczne, zabawy plastyczne czy zabawy ruchowe, dzieci będą się uczyły nawiązywania kontaktów z rówieśnikami i skutecznej komunikacji, oraz będą poznawały obowiązujące zasady i normy społeczne. Zabawa w grupie będzie zachęcała je do współpracy z innymi, a tym samym będzie okazją do rozwijania kompetencji społecznych.
Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola będzie oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz stopnia niepełnosprawności. Liczba wychowanków w oddziale nie będzie przekraczać 4 dzieci.
Do realizacji zadań będzie zaangażowany zespół, w skład którego wchodzą osoby posiadające pełne kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy z małym dzieckiem o zaburzonym rozwoju. Każdy oddział przedszkolny powierzony będzie opiece dwóch nauczycieli – pedagogów specjalnych. Dodatkowo w każdej grupie zatrudniona będzie pomoc wychowawcza, która będzie współdziałała z nauczycielami w zakresie opieki nad dziećmi. Planowane są indywidualne zajęcia logopedyczne.
Małe grupy, wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna, oraz indywidualne podejście do każdego przedszkolaka, będą miały na celu taką poprawę stanu dziecka, aby mogło ono w przyszłości samodzielnie lub z minimalnym wsparciem funkcjonować w masowym przedszkolu, szkole, a także w szeroko rozumianym środowisku społecznym.
Realizowane programy terapii będą opracowywane indywidualnie dla każdego dziecka, uwzględniając jego potrzeby oraz poziom głębokości zaburzeń autystycznych. Prowadzone oddziaływania terapeutyczne opierać się będą na kilkunastoletnim doświadczeniu diagnostycznym i terapeutycznym pracowników Fundacji.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz