Poznaliśmy „Człowieka bez barier 2023”
- Cokolwiek powiem, słowa nie są w stanie oddać tego, co prezentują ludzie, którzy są laureatami naszego Konkursu. Oni żyją nie na 5, a na 125 procent! - tak o laureatach i wyróżnionych w Konkursie „Człowiek bez barier 2023” powiedziała prezes Integracji Ewa Pawłowska. Kim są wybrani?
5 grudnia w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się 21. gala Konkursu „Człowiek bez barier”. To jeden z elementów uroczystości towarzyszących Światowemu Dniowi Osób z Niepełnosprawnością (obchodzonemu 3 grudnia).
Co roku do Integracji spływają kandydatury osób, z których każda bez wątpienia zasługuje na zaszczytne miano. O tym, kto w Zamku Królewskim zostanie zdobywcą tytułu „Człowiek bez barier”, a kto odbierze inne nagrody i wyróżnienia decyduje Kapituła Konkursu oraz czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja”.
Tegoroczną galę prowadziła dziennikarka Monika Kapinos, a o oprawę muzyczną zadbał Artur Rożek, niewidomy baryton, któremu akompaniowała na fortepianie Anna Hajduk-Rynkowicz.
Wyjątkowi ludzie
- Laureaci to osoby wyjątkowe, dla których nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania – podkreśliła w nagranym wystąpieniu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która wzorem swoich poprzedniczek od lat sprawuje patronat honorowy nad Konkursem. - Państwa przykład może być inspiracją dla innych i dowodem na to, że realizowanie marzeń i ambicji prowadzi prostą drogą do rozwoju zarówno osobistego, jak i zawodowego i społecznego. Tę postawę cenimy u państwa najbardziej i jesteśmy za nią wdzięczni – zwróciła się do laureatów i wyróżnionych.
Małżonka Prezydenta RP zapewniła, że będzie wspierać Integrację we wszystkich jej działaniach.
Rondo im. Piotra Pawłowskiego
Jednym z gości specjalnych tegorocznej Gali był Wojciech Kowalczyk, który tytuł „Człowieka bez barier” zdobył w 2019 r. W październiku bieżącego roku został uhonorowany za całokształt działalności - Nagrodą im. Jana Rodowicza „Anody”, ustanowioną przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jedną z ostatnich inicjatyw pana Wojciecha jest uhonorowanie twórcy i lidera Integracji.
Wojciech Kowalczyk, fot. Cezary Rejn
Osobowość Internetowa
Pierwszą wręczoną podczas tegorocznej Gali nagrodą była ta, o której decydują czytelnicy portalu Niepelnosprawni.pl i magazynu „Integracja” – to oni bowiem od kilku lat przyznają tytuł Osobowości Internetowej. W tym roku to zaszczytne miano otrzymał Przemysław Świercz – długoletni trenerowi i kapitanowi polskiej reprezentacji w amp futbolu, a obecnie m.in. trener mentalny i sportowy juniorów, a także biznesowy mówca motywacyjny.
W imieniu Przemysława Świercza nagrodę odebrała jego siostra Magdalena Weber, która opowiedziała, jakim laureat jest bratem i człowiekiem. Podkreśliła, że od wypadku nigdy nie postrzegał swojej niepełnosprawności jako bariery i od nikogo nie oczekiwał pomocy.
Laureat, któremu obowiązki służbowe uniemożliwiły przyjazd na galę, nagrał dla publiczności filmik z podziękowaniami za oddane na niego głosy.
Nagroda Publiczności
Tegoroczna rywalizacja o Nagrody Publiczności była niezwykle emocjonująca i rozstrzygała się do ostatnich chwil. Ostatecznie między zwyciężczynią a jej najpoważniejszą konkurentką różnica głosów wynosiła 50. Z wynikiem 1953 głosy zwyciężyła działaczka społeczna i pisarka Maja Kopeć.
Maja Kopeć, fot. Cezary Rejn
- Im więcej będziemy mówić o tym, że niepełnosprawność w żaden sposób nie ogranicza, tym lepiej – powiedziała, odbierając nagrodę.
Senior(ka) bez barier
Konkurs „Człowiek bez barier” w swojej historii ewoluuje, gdyż organizatorzy rozszerzają jego formułę.
- Planujemy od przyszłego roku wprowadzić nową kategorię: Senior bez barier - zapowiedziała , przewodnicząca Kapituły prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. – Idąc w tym kierunku, Kapituła podjęła decyzję inaugurującą tę kategorię i przyznała specjalne wyróżnienie pani Krystynie Krążek, emerytowanej pracowniczce huty, współzałożycielce parafialnego koła Caritas.
Krystyna Krążek z córką, fot. Cezary Rejn.
Choć pani Krystyna z powodu choroby Parkinsona nie mówi i porusza się na wózku, to na migi organizuje akcje i zbiórki charytatywne. Kapitułę i publiczność ujęły zaangażowanie i empatia pani Krystyny.
Chcę występować na równi ze słyszącymi
Pierwszą osobą spośród wyróżnionych w Konkursie była niesłysząca aktorka Dominika Kozłowska, która ma na koncie role teatralne i filmowe, główne i drugoplanowe. Gra w spektaklach dwujęzycznych i w języku migowym.
- Wyróżnienie w konkursie „Człowiek bez barier” to wielki zaszczyt. Czuję się wolna. Czuję, że pokonałam wszystkie swoje granice, bo chciałabym grać na scenie i być w świecie teatru i filmu na równi ze wszystkimi – powiedziała.
Dominika Kozłowska odbiera wyróżnienie. Fot. Cezary Rejn
Zahartowany w pociągu.
Kolejny wyróżniony to Krystian Nowak, współpracownik portalu Rampa.pl i działacz społeczny, dzięki którego staraniom m.in. dostępny stał się Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Rzeszowie. O sobie pan Krystian mówi, że zahartowały go godziny spędzone w pociągach, gdy podróżował setki kilometrów między rodzinnym domem a szkołą z internatem, w którym mieszkał od 7. roku życia.
- To dla mnie motywacja do dalszej pracy i działania. Chcę podziękować osobom, które zauważyły we mnie potencjał, i zobaczyły, że pomimo niepełnosprawności mogę być przykładem dla innych – powiedział, odbierając wyróżnienie.
Krystian Nowa, fot. Cezary RejnŻycie to droga, porażki to siniaki
Trzecim wyróżnionym został głuchoniewidomy artysta Karol Pabich, który żyje według życiowego motta: „porażki są siniakami, nie tatuażami”.
- Życie to podróż po drogach łatwych i trudnych. Trzeba iść do przodu nawet wtedy, gdy nie ma mapy – podsumował swoją działalność, równolegle także w języku migowym.
Karol Pabich, fot. Cezary Rejn.
Dziewczyna pełna niespodzianek
Po raz drugi Kapituła Konkursu przyznała nagrodę „Młodemu człowiekowi bez barier”, czyli osobie z niepełnosprawnością, w wieku 14-20 lat, za wyjątkowe osiągnięcia, aktywną postawę i bezinteresowne działanie na rzecz innych. W tym roku tego zaszczytu dostąpiła nastoletnia artystka z zespołem Downa, Wanessa Bąkowska, o której najbliżsi mówią, że jest pełna niespodzianek. Wanessa maluje, pisze i projektuje stroje, m.in. suknię, w której odbierała nagrodę.
Wanessa Bąkowska, fot. Cezary Rejn.
Człowiek pana Boga
- Jego droga życiowa była kręta i pełna potknięć, ale co najważniejsze – zawsze z nich powstawał -. tak zwycięzcę tegorocznego Konkursu, Przemysława Wieczorka, zapowiedziała prowadząca galę Monika Kapinos.
Życiorys Przemysława Wieczorka mógłby być kanwą pełnego zwrotów akcji filmu. W scenariuszu byłyby i samotność dziecka, i problemy z narkotykami, depresja, próba samobójcza, ale też szereg medali zdobytych na zawodach w parataekwondo, praca z młodzieżą i przede wszystkim miłość do Boga, którą wyraża m.in. rapując.
- To Bóg pomógł mi po wypadku. Moje życie było bardzo złe, po wypadku się załamałem, ale gdy zawołałem do Niego szczerze, to On mnie podniósł – powiedział zwycięzca, odbierając nagrodę.
Przemysław Wieczorek, fot. Cezary Rejn
Przemysław Wieczorek podkreślił, że to wiara w Boga sprawia, iż może być Człowiekiem bez barier i żyć na 125 procent.
Całą uroczystą Galę można obejrzeć na naszym kanale na YouTube
Dostępny folder CBB do pobrania TUTAJ
Partnerzy i patroni
Patronat honorowy: Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda
Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacji Orlen
Partner główny: Fundacja PZU
Partnerzy: Orange Polska, Coloplast, PKP IC, Polskie Porty Lotnicze, Polpharma, Fundacja Lotto, Peugeot
Patronat medialny: TVP Info, Program 1 Polskiego Radia, portal Niepelnosprawni.pl
Komentarze
-
Jak co roku
11.12.2023, 16:53Towarzystwo wzajemnej adoracji, jak co roku.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz