Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Większe nakłady na orzecznictwo i programy realizowane z Funduszu Solidarnościowego

28.12.2023
Autor: oprac. MR
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

Podczas odbywającego 27 grudnia posiedzenia Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zaopiniowała pozytywnie projekt ustawy budżetowej. Podczas posiedzenia poinformowano m.in. o planach zwiększenia nakładów na orzecznictwo i programy realizowane z Funduszu Solidarnościowego. Przedstawiono też budżet PFRON na następny rok.

Podczas posiedzenia poruszono m.in. temat wydatków z Funduszu Solidarnościowego, z którego wypłacane są m.in. renta socjalna i świadczenie uzupełniające, ale też 13 i 14 emerytura, a także finansowane są programy takie jak opieka wytchnieniowa czy usługi asystenckie.  W przyszłorocznym budżecie na wypłatę renty socjalnej zaplanowano 6,5 miliarda złotych. W wypadku świadczenia uzupełniającego będzie to 3,5 miliarda.

Pytania o usługi i orzecznictwo

- Jakie są środki na realizacje programów takich jak asystent osobisty czy opieka wytchnieniowa – zapytała podczas posiedzenia posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak. Była ona informowana przez samorządy o tym, że dostawały one o wiele mniej pieniędzy, niż wnioskowały, co skutkowało zmniejszeniem liczby godzin przysługującej osobom korzystającym z np. usług asystenckich.

O to samo zapytał Adam Zawisny z Instytutu Niezależnego Życia.

- Samorządy wielokrotnie wskazują na potrzebę dodatkowych środków na programy realizowane przez Ministerstwo – zwłaszcza na program „Asystent osobisty” zwłaszcza do wdrożenia ustawy o asystencji osobistej. Ta potrzeba jest bardzo paląca, bo realizacja tych potrzeb z roku na rok maleje, bo coraz więcej osób ma świadomość, że asystencja jest im potrzebna — dopytywał przedstawiciel Instytutu Niezależnego Życia.

Adam Zawisny zapytał też, czy w budżecie zaplanowano zwiększone środki na zespoły orzecznicze w związku z potrzebą rozwiązania problemów tzw. zatorów orzeczniczych.

Wzrost nakładów

Jak poinformowała Elżbieta Kalińska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w roku 2024 roku w związku z zainteresowaniem programami realizowanymi przez ministerstwo na nakłady na nie wzrosną z 1 do 1,5 miliarda złotych.  Pokrywa się to z zapowiedziami poprzednich władz Ministerstwa, które o tej podwyżce mówiły w październiku tego roku. 

Wyraźnie podniesione będą też wydatki na orzecznictwo.

- Na 2024 rok zaplanowano aż 461 milionów złotych na działanie powiatowych i wojewódzkich zespołów orzeczniczy to wzrost o ponad 218 procent. Ten wzrost nie dotyczy tylko bieżącej działalności komisji orzeczniczych.  198 milionów złotych zaplanowano na koszty związane z wejściem w życie Ustawy o świadczeniu wspierającym – powiedziała Elżbieta Kalińska.

W toku dyskusji posłanka Iwona Hartwich upomniała się o podniesienie świadczenia uzupełniającego z 500 do 800 złotych i przeznaczeniu w 100 procentach Funduszu Solidarnościowego na potrzeby dorosłych osób z niepełnosprawnością.

Nowy Budżet PFRON

Podczas posiedzenia prezes PFRON  Krzysztof Michalkiewicz  poinformował, że budżet Funduszu w 2024 roku wyniesie 8643 47000 złotych, czyli o 9,12  procent więcej niż w mijającym roku.

Jak zauważyła Teresa Hernik z Federacji Przedsiębiorców Polskich, lwią część przychodów PFRON otrzymuje od pracodawców, którzy nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

- W tym roku Fundusz będzie miał do dyspozycji ponad miliard złotych więcej. Nie widać w tym planie podniesienia dofinansowań wynagrodzeń do wypłat pracowników z niepełnosprawnościami – zauważyła.

W odpowiedzi prezes  Michalkiewicz zwrócił uwagę, że taka zmiana wymagałaby zmian ustawowych i jeśli takie zostaną wprowadzone, to PFRON wprowadzi je w życie.

175 milionów na Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe

Z kolei Adam Zawisny zapytał o realizacje programu Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych, który jest częścią pakietu programów „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”.

- Jeśli chodzi o wspomagane społeczności mieszkaniowe, to mamy w zaplanowane na ten cel ponad 175 milionów złotych. To dużo, ale jeżeli będziemy mieli możliwości, to będziemy się starać o to, by zwiększyć te środki – powiedział prezes Krzysztof Michalkiewicz. Zauważył też, że w związku z konstrukcją nowego budżetu Rada Nadzorcza PFRON będzie miała o 700 milionów złotych mniej, niż zaplanowała na realizację swoich programów m.in. dotyczących mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z niepełnosprawnością.

Ostatecznie Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy budżetowej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • świadczenie uzupełniające
    Bogdan
    31.12.2023, 22:32
    Dlaczego nie podnosi się chociażby o poziom inflacja świadczenia uzupełniającego? Pani minister może trzeba zastanowić się na chwilę, że dzieci zdrowe otrzymują 800 złotych, a ludzie i to wielu w wieku produkcyjnym omija podniesienie tego świadczenia. Proszę wskazać czy osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji ma mniejsze potrzeby niż zdrowy nastolatek otrzymujący to świadczenie w kwocie o 300 złotych większej. Proszę nie podnosić wprowadzanego świadczenia uzupełniającego bo obejmie ono nielicznych i to na przestrzeni 3 lat. Proszę o merytoryczną odpowiedź. Pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • świadczenie uzupełniające
    Bogdan
    31.12.2023, 22:25
    Dlaczego nie podnosi się chociażby o poziom inflacja świadczenia uzupełniającego? Pani minister może trzeba zastanowić się na chwilę, że dzieci zdrowe otrzymują 800 złotych, a ludzie i to wielu w wieku produkcyjnym omija podniesienie tego świadczenia. Proszę wskazać czy osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji ma mniejsze potrzeby niż zdrowy nastolatek otrzymujący to świadczenie w kwocie o 300 złotych większej. Proszę nie podnosić wprowadzanego świadczenia uzupełniającego bo obejmie ono nielicznych i to na przestrzeni 3 lat. Proszę o merytoryczną odpowiedź. Pozdrawiam
    odpowiedz na komentarz
  • wywalić wszystkich urzędników, wymienić lekarzy
    Basia
    30.12.2023, 15:32
    siedzą tam latami i zachowuję się jak na własnym folwarku. Młodzi przejmują zachowania starszyzny. Żadnej empatii. Każdy niepełnosprawny MUSI poświadczyć każdy dokument pieczątką z podpisem i datą, jakby był jakimś oszustem lub przestępcą. Mi poświadczył lekarz ten sam, który opisał badanie i..... zostałam przeczołgana przez paniusie, że to jest nieważne. Musi być poświadczone przez pracownika z...... recepcji. Przecież paniusie jak chcą mogłyby sprawdzić wyrywkowo; nie od czego jest petent?. Tak postępuje się w Warszawie. Kiedy skończy się takie traktowanie osób niepełnosprawnych ????? Nie liczy się człowiek, tylko papierki, stempelki i ... wszechwładza pracowników. Jak weszłam zapytać gdzie mam się udać to odpowiedź pana była słowotokiem aż do momentu, gdy mu powiedziałam, że on po to pracuje, żeby odpowiadać na pytania. Mam z nimi do czynienie od 27 lat i ten kostyczny urząd sie nie zmienia o czasów komuny kolejne rządy nic z tym nie robią.
    odpowiedz na komentarz
  • Nie należy podwyższać rent socjalnych, które nie są rentami, tylko ZASIŁKAMI
    Mistrz
    30.12.2023, 07:33
    Należy podwyższyć systemowo renty u ubezpieczeniowe z tytułu niezdolności do pracy, na które kiedyś zdrowe osoby płaciły spore składki. Socjalno oszaleli z tą minimalną krajową.
    odpowiedz na komentarz
  • "Na 2024 rok zaplanowano aż 461 milionów złotych na działanie powiatowych i wojewódzkich zespołów orzeczniczy to wzrost o ponad 218 procent".
    on
    28.12.2023, 14:08
    1 Co z podwyższeniem renty socjalnej do najniższego krajowego wynagrodzenia (obywatelski projekt z marca 2023 r, który Koalicja Obywatelska popierała ? 2 Co z waloryzacją zasiłku pielęgnacyjnego, który od kilku lat nie jest waloryzowany i obecnie wynosi, „aż” 215,84 zł miesięcznie ?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas