12 obiektów skansenu w Chorzowie ma nadajniki ułatwiające zwiedzanie osobom niewidomym i niedowidzącym
Dwanaście obiektów w Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie zostało wyposażonych w nadajniki ułatwiające niewidomym i niedowidzącym zwiedzanie skansenu. Są też miniprzewodniki w wersji brajlowskiej.
Darmowa aplikacja
Nadajniki w systemie YourWay Beacon łączą się urządzeniem mobilnym z zainstalowaną darmową aplikacją YourWay. Ułatwia ona poruszanie się w terenie, a także dostarcza informacje tekstowe. Pozwala to osobom z niepełnosprawnością wzroku poznać obiekty w skansenie. Jednocześnie park etnograficzny został umieszczony w ogólnopolskiej bazie YourWay, z której korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Osoba mająca aplikację będzie miała muzeum na liście obiektów z udogodnieniami.
12 obiektów
Nadajniki są w 12 obiektach, m.in. w chałupie z Istebnej, stodole ośmiobocznej z Brzeźc, młynie z Imielina czy w wiatraku z Grzawy. Skansen został także wyposażony w plan tyflograficzny przedstawiający teren i budynki w parku. Oznaczenia przedstawione są w grafice wypukłej, a opisy w brajlu. Plan można połączyć z aplikacją Your Way.
Z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku powstały również miniprzewodniki po parku w wersji brajlowskiej i z wypukłą ryciną. Tablica tyflograficzna i miniprzewodniki w brajlu powstały w ramach projektu Województwo śląskie pod palcami, dofinansowanego z budżetu samorządu województwa, a nadajniki YourWay Beacon w ramach zadania publicznego Poszerzamy horyzonty – turystyka osób z niepełnosprawnościami w Polsce, dofinansowanego z pieniędzy Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
- Przewijamy Polskę. Oto lista miejsc, w których skorzystasz z komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej
- Co może zmienić podpisanie protokołu fakultatywnego?
Dodaj komentarz