Warszawa: Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją
W Zamku Królewskim udostępniona została wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni”, w ramach której zapewniona jest autodeskrypcja sześciu obrazów. Wystawa ma trwać do 3 marca 2024 roku.
Audiodeskrypcja
Emilia Piegat, działająca w Fundacji Kultura bez Barier, przygotowała audiodeskrypcję dla sześciu obrazów prezentowanych na wystawie. Można je odsłuchać z odbiorników umieszczonych przy opisywanych obrazach. Dodatkowo dla każdej osoby zwiedzającej wystawę dostępny jest audioprzewodnik.
Bezpłatne oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku
17 stycznia o godz. 16.00 odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie, podczas którego pojawią się elementy audiodeskrypcji na żywo.
Oprowadzanie potrwa około 2 godziny.
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy telefonicznie lub mailowo:
- tel.: +48 22 35 55 105
- e-mail: tdrapala@zamek-krolewski.pl.
Opis wystawy
Na stronie Kultury bez Barier wystawa opisana jest w poniższy sposób:
„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadzenia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.
Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.
Najważniejsze informacje:
Czas trwania wystawy: do 3 marca 2024 r.
Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie
Bilety: Dostępne w kasie i online na stronie Zamku Królewskiego
Ulgowy z audioprzewodnikiem - 30 zł. Normalny z audioprzewodnikiem - 40 zł.
Bezpłatne zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością wzroku - 17.01.2024, godz. 16.00
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz