Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O Konkursie

05.02.2024
Autor: Redakcja
Lider_dostepnosci_o_konkursie_grafika

KONKURS ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNY

 

Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich

Konkurs "Lider Dostępności" to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich, która ma na celu promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wszystkich innych użytkowników mających specjalne potrzeby.  Od początku Patronem Honorowym Konkursu jest Prezydent RP.  

9 kategorii  konkursowych

Kapituła Konkursu, złożona z urbanistów oraz specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego, a także ekspertów zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyzna nagrody w dziewięciu kategoriach:
 

·         Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii oceniane są takie miejsca, jak place, rynki, skwery, bulwary, parki, ogrody, ścieżki dydaktyczne, plaże, place zabaw, tereny rekreacyjne, tereny sportowe, przestrzenie komunikacyjne, transportowe.

·         Mały obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o jednolitej funkcji i stosunkowo niedużej powierzchni, nie przekraczającej 10 000 m2, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej, budynki służące do obsługi bankowej, handlu, gastronomii, obsługi pasażerów.

·         Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety.

·         Obiekt biurowy/handlowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe).

·         Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.

·         Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku zabytkowego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

·         Koordynator ds. dostępności  - nagroda za całokształt pracy dla osób, które odpowiadają za wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do świadczonych przez firmę lub instytucję usług. Nagroda kierowana jest do koordynatorów ds. dostępności, pełnomocników ds. dostępności oraz pełnomocników ds. osób z niepełnosprawnością lub ich zespołów.   

·         Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością.

·         GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).

Zgłoszenia do konkursu

Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić przestrzeń, obiekt lub kandydata/tkę do nagrody poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.niepelnosprawni.pl

Zgłoszenia do 10. edycji konkursu Lider Dostępności  przyjmowane są mailowo: lider@integracja.org

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa dnia 21 lutego 2025 roku.

Więcej informacji na stronie: /ledge/x/2081899
Udział w konkursie jest bezpłatny.

Ogłoszenie wyników

Zwycięzców konkursu poznamy podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się  w maju, w związku z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

 

Materiały do pobrania:

Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, wizerunku i nadesłanych materiałów 

Zgoda na udział obiektu/przestrzeni w Konkursie

 


Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Towarzystwo Urbanistów Polskich

Patroni medialni: Architektura&Biznes, niepelnosprawni.pl

Na grafice są loga patronów i organizatorów 10. Edycji Lidera Dostępności. Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Organizatorzy: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Towarzystwo Urbanistów Polskich Patroni medialni: Architektura&Biznes, niepelnosprawni.pl

 

 


 


 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas