Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozprawa sądowa

Autor: Seweryn

Dzień dobry,

Jestem osobą z niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym. Napisałem pismo na mamę do GOPSU, gdzie opisałem jak na mnie krzyczy, wyzywa od podłych świń, że nie rozumie diagnozy. Panie z GOPS-u dały wniosek do sądu o przymusowe i pilne umieszczenie mnie w szpitalu psychiatrycznym. Byłem już raz przez sąd wezwany na badania do lekarza sądowego - psychiatry, i teraz mam się stawić drugi raz... Jak mam się przed tym obronić? Nie chcę trafić do szpitala psychiatrycznego i leczyć się w miejscu zamieszkania. Bardzo to przeżywam, choruję na lęki, stres. Prosiłbym o poradę i pomoc. Mam 36 lat. 

 

Szanowny Panie,

w takiej sytuacji może Pan wnioskować o pełnomocnika z urzędu, który będzie pomagał Panu w postepowaniu przed sądem.

Zgodnie z art. 48. ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego - 1. Sąd ustanawia dla osoby, której postępowanie dotyczy bezpośrednio, adwokata lub radcę prawnego z urzędu, nawet bez jej wniosku, jeżeli osoba ta ze względu na stan zdrowia psychicznego nie jest zdolna do złożenia wniosku, a sąd uzna udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie za potrzebny.

2. Sąd ustanawia adwokata lub radcę prawnego z urzędu, jeżeli postępowanie dotyczy bezpośrednio osoby przyjmowanej do szpitala psychiatrycznego albo do domu pomocy społecznej, albo przebywającej w danym podmiocie, bez jej zgody.

Można skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: https://darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas