Wspierane podejmowania decyzji zamiast ubezwłasnowolnienia. Projekt ustawy jeszcze przed wakacjami
14 lutego odbyło się spotkanie Zespołu ds. opracowania propozycji rozwiązań normatywnych w zakresie zastąpienia instytucji ubezwłasnowolnienia modelem wspieranego podejmowania decyzji, które prowadziła wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Podczas spotkania przedstawiono m.in. harmonogram prac zespołu i termin przygotowania projektu ustawy.
– Przyświecają mi dwie podstawowe wytyczne. Pierwszą z nich jest godność. Musimy zmienić regulacje, które w ogóle nie miały jej na uwadze. Po drugie: zmiana musi nastąpić do końca przyszłego roku. Opracowywane przez nas rozwiązania powinny wejść w życie możliwie jak najszybciej – powiedziała prowadząca obrady Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Kiedy ustawa?
Głównym celem czwartego posiedzenia zespołu było zidentyfikowanie obszarów problemowych oraz przedstawienie dwóch projektów zmian legislacyjnych – społecznego i ministerialnego.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie resortu sprawiedliwości, projektowane zmiany legislacyjne muszą celnie określać potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz adekwatnie dostosować regulacje zawarte w prawie międzynarodowym do polskiego porządku prawnego.
W toku dyskusji pojawiły się pewne rozbieżności dotyczące m.in. asysty prawnej, regulacji w odniesieniu do instytucji pełnomocnika wspierającego oraz pełnomocnictwa cywilnego i medycznego. W celu wypracowania konsensusu powołano zespoły problemowe.
Podczas kolejnego posiedzenia Zespołu, które ma odbyć się 15 kwietnia br., przewodniczący zespołów problemowych przedstawią projekty zmian legislacyjnych. Ostateczny projekt ustawy, która ma zastąpić ubezwłasnowolnienie wspieranym podejmowaniem decyzji, ma być przyjęty na szóstym posiedzeniu Zespołu, które odbędzie się do 12 czerwca br.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz