Urlop osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym
Witam,
Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Mam skończoną szkołę podstawową i 3 klasy liceum (nie skończone). Minął rok jak podjęłam pracę na etacie, po kilku latach przerwy. Wcześniej pracowałam 3 miesiące na pół etatu u innego pracodawcy. Chciałam zapytać, ile należy mi się urlopu? Czy mam prawo do dodatkowego urlopu dla osoby niepełnosprawnej?Jeśli tak- czy mogę go wykorzystać dowolnie, tzn. np na zwykły odpoczynek czy tylko na turnus rehabilitacyjny? Pozdrawiam serdecznie.
Szanowna Pani
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych urlop dodatkowy przysługuje osobie z niepełnosprawnością po przepracowaniu roku od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Art. 19 ust 1 ww. ustawy należy odczytywać w związku z art. 20c, w zw. art. 2a ust 1 ww. ustawy. Momentem kluczowym zgodnie z tymi przepisami jest przedstawienie pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a nie samo zaliczenie do danego stopnia niepełnosprawności.
Gdy do tej pory nie nabyła Pani jeszcze urlopu dodatkowego, ale pracowała Pani u różnych pracodawców (to zliczamy te okresy). W momencie, gdy zliczane okresy wyniosą jeden rok nabywa Pani wtedy prawo do urlopu dodatkowego w ilości 10 dni rocznie.
Urlop dodatkowy wynikający z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych to nic innego jak urlop wypoczynkowy, który może Pani wykorzystać w sposób dowolny. To Pani decyduje na co przeznaczyć dni urlopowe.
Jeżeli będzie chciała Pani porozmawiać jeszcze ze mną o sprawie telefonicznie może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).
Z poważaniem
dr Michał Urban, radca prawny