Wystawa IDEM w Warszawie
IDEM (łac. taki sam) to tytuł wystawy, która w marcu zagości w przestrzeniach Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Studenci Katedry Mody Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaprezentują projekty koszul, stworzone z myślą o osobach borykających się z różnego rodzaju dysfunkcjami. Projekt to efekt kilkumiesięcznej pracy, a jego założeniem było połączenie funkcjonalności i estetyki. Zaprojektowane rozwiązania mają na celu ułatwienie codziennego funkcjonowania zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i ich opiekunom.
Prace zrealizowane zostały pod kierunkiem dr. Krzysztofa Skorupki, w ramach zajęć w Pracowni Konstrukcji i Technologii Ubioru ASP w Warszawie.
– Moi studenci jako przyszli projektanci ubioru zmuszeni będą do podejmowania decyzji projektowych, uwzględniających nie tylko tendencje i kierunki w modzie, lecz także konkretne uwarunkowania grup odbiorców – mówi dr Krzysztof Skorupka. – Tworząc modele, nazwali konkretne dysfunkcje i związane z nimi utrudnienia. Bazując na klasycznej koszuli, transformując formę i proporcje, uzyskali nowe kształty, odpowiadające konkretnym potrzebom, ale zachowując nadal jasno określony charakter ubioru. Projekt IDEM jest nie tylko kolejnym etapem procesu dydaktycznego, ale również próbą wyrównywania szans odbiorców, podejmowaną przez młodych twórców, mających w znacznym stopniu wpływ na przyszłość.
– Wystawę traktujemy jako pretekst to szerszego spojrzenia na projektowanie uwzględniające szczególne potrzeby – mówi kurator, Maria Borczuch z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Debata o projektowaniu uniwersalnym
O projektowaniu uniwersalnym porozmawiamy podczas debaty, zaplanowanej w trakcie wernisażu wystawy 5 marca 2024 roku godz. 17.30.
Wezmą w niej udział wykładowcy ASP w Warszawie i doświadczeni projektanci członkowie Stowarzyszenia Projektowego SPFP: dr Jan Buczek, Ewa Hiller, Kamil Kowalski z Fundacji Integracja LAB oraz Maciej Jaworski z firmy HEWI – ekspert w dziedzinie rozwiązań sanitarnych bez barier.
We współpracy z firmą HEWI, w trakcie trwania wystawy, zostaną zorganizowane także warsztaty dla studentów, dotyczące projektowania obiektów z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Studenci, poza dużą dawką teorii, będą mieli okazję, by przekonać się osobiście jak osoby niepełnosprawne odczuwają przestrzeń.
Opis wystawy
Przed studentami Katedry Mody Wydziału Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych postawiono wyzwanie. Stanęli oni przed zadaniem zaprojektowania koszul dla osób niepełnosprawnych.
Człowiek w pełni sprawny nie zdaje sobie sprawy z ograniczeń i trudności z jakimi zmaga się osoba niepełnosprawna. Studenci musieli najpierw wejść w nieznany im świat. Nie tylko poznać, ale i zrozumieć, jak funkcjonuje człowiek, który na co dzień musi poradzić sobie np. z zapięciem koszuli mając tylko jedną sprawną rękę lub z palcami, które nie są mu posłuszne). Poza oczywistymi kwestiami takimi jak wygoda, funkcjonalność i łatwość w zakładaniu i zapinaniu koszul, studenci mieli za zadanie stworzyć projekt atrakcyjny wizualnie. Ubranie miało zdobić odbiorcę.
Młodzi adepci sztuki mody opracowali koszule z łatwym zapięciem na magnesy dla osób z trudnościami z chwytaniem, a koszule wykonane z miękkich i naturalnych materiałów dla osób z nadwrażliwością na dotyk - każdy model posiada wyjątkowe cechy, mające zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort i swobodę ruchu.
Ubiór dla osób niepełnosprawnych odgrywa istotną rolę zarówno w aspekcie praktycznym, jak i psychospołecznym. Odpowiednio zaprojektowana koszula może znacząco wpłynąć na komfort, funkcjonalność i samodzielność osób z niepełnosprawnościami. Odpowiednia konstrukcja odzieży dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób o różnych dysfunkcjach ciała, może ułatwiać codzienne czynności związane z samodzielnym życiem.
Studentom udało się stworzyć projekty, które przyczyniają się do wzrostu poczucia pewności siebie. Dzięki głębokiej analizie tematu, stworzyli projekty zapewniające użytkownikowi maksymalny komfort i swobodę ruchu. Koszule jakie powstały w pracowni dr Krzysztofa Skorupki są dojrzałymi projektami świadomych młodych projektantów, które mogą pomóc w budowaniu pozytywnego wizerunku siebie oraz integracji społecznej.
Wystawa ma nie tylko podkreśliać istotę funkcjonalności i dostosowania koszul do konkretnych potrzeb danych osób, ale również promować ideę projektowania uniwersalnego.
Najważniejsze informacje:
Czas trwania wystawy: 5-22 marca 2024
Miejsce: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ul. Świętojerska 5/7 Warszawa
Wernisaż wystawy: 5 marca, godz. 17.30
Kurator: Maria Borczuch
Organizatorzy: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Fundacja Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
Patroni: Integracja LAB, Stowarzyszenie Projektowe SPFP
Partner Wydarzenia: HEWI Polska
Paneliści
- dr Jan Buczek
Projektant wzornictwa przemysłowego
Wykładowca akademicki oraz kierownik Katedry Podstaw Projektowania Wydziału Wzornictwa Wzornictwa ASP w Warszawie
Członek SPFP
Absolwent Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania wzornictwem na kierunku Design Management w Szkole Głównej Handlowej oraz Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
W 2008 roku odbył stypendium naukowe w Szwajcarii w Zürcher Hochschule der Künste na wydziale Industrial Design. Finalista konkursu „Young Design 2011” organizowanego przez IWP. Laureat międzynarodowego przeglądu „Najlepszych Projektów Dyplomowych 2009/2010”. Zdobywca honorowego wyróżnienia na London Design Biennale oraz nagrody „MustHave” na festiwalu Łódź Design Festival.
Prezentował swoje projekty na wielu polskich i międzynarodowych wystawach oraz festiwalach designu m. in. w Niemczech, Czechach, Słowacji, Francji, Izraelu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Od 2010 roku prowadzi w Warszawie studio projektowe NOODI DESIGN, w ramach którego realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego dla polskich i zagranicznych firm produkcyjnych.
- Ewa Hiller
Projektantka wzornictwa przemysłowego, artystka
Tworzy projekty w różnych obszarach: przemysłowe np. dla B/S/H, medyczne, społeczne, np. Torba Borba, czy systemy wystawiennicze lub obiekty dla instytucji kultury, m.in: NCK, ASP, SCEK. W projektach społecznych równoważy wizję z pragmatyzmem, wykorzystując badania, angażując użytkowników końcowych w proces projektowania i testując z grupą docelową. Interesuje ją projektowanie uwzględniające odbiorców, którymi mogą być ludzie, zwierzęta i rośliny. Ma doświadczenie w realizacji projektów w różnych technologiach i materiałach, przy współpracy z ludźmi z różnych branż.
Fascynuje ją zarówno praca rzemieślnika jak i ramienia robotycznego. Każda z metod daje inny rezultat. W pracy lubi ograniczenia – technologia i ergonomia wyznaczają granice, pomiędzy którymi rozwija się kreatywność.
Laureatka konkursów: Must Have – plebiscyt Łódź Design Festival na najlepsze polskie produkty, Cumulus Green, Elle decoration Młodzi na start "Minimalizm" – Zauważenie, Generator Innowacji, przegląd See&Say.
- Kamil Kowalski
Dyrektor Integracja LAB oraz Działu Usług Eksperckich w Fundacji Integracja. Wykładowca ergonomii na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.
Laureat m.in. Nagrody Ministra Infrastruktury oraz Medalu Stulecia Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przeprowadził blisko 1 500 audytów dostępności różnego rodzaju obiektów, w tym dworców kolejowych, lotnisk, urzędów, muzeów i teatrów, uczelni wyższych, budynków biurowych, mieszkalnych, hotelarskich, centrów handlowych i innych obiektów usługowych.
W latach 2012-2014 ekspert Narodowego Centrum Kultury w zespole sterującym programu „Rozwój infrastruktury kultury”. W latach 2016-2017 ekspert w zespole pracującym przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa nad zmianami przepisów budowlanych. Od 2020 roku członek Rady Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej
Autor publikacji na temat planowania dostępności, m.in.: „Planowanie dostępności – polskie uwarunkowania prawne i praktyka” (w: Niepełnosprawność, PFRON), „ABC specjalisty. Przepisy dotyczące projektowania” oraz „ABC specjalisty. Pomieszczenia sanitarne” (w: „Architektura Murator. Warsztat architekta” 12/2016), „Stan infrastruktury budowlanej i zabezpieczeniowej w muzeach. Raport” (NIMOZ 2016), „Włącznik” (Fundacja Integracja, Warszawa 2017).
- Maciej Jaworski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Zarządzanie i Marketing i kursu MBA w Akademii Leona Koźmińskiego.
Od 15 lat Dyrektor Zarządzający w HEWI Polska. Specjalizuje się w projektowaniu bez barier i zagadnieniach związanych z pojęciem Universal Design. Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty dla architektów, inspektorów sanitarnych i studentów architektury w tematach: zasad projektowania uniwersalnego i empatii w projektowaniu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz