Równe prawa dla kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnością. Manifest European Disability Forum
Udział w życiu politycznym i przywództwie, przeciwdziałanie przemocy i przymusowej sterylizacji a także widoczność i wzmocnienie pozycji. To idee opublikowanego przez European Disability Forum (EDF) manifestu dotyczącego praw kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnością.
Według danych wskazanych przez EDF kobiety i dziewczynki stanowią ponad blisko 60 procent osób z niepełnosprawnością w Europie, a ponad jedna czwarta (25.9 procent) kobiet i dziewczynek w Europie ma jakąś niepełnosprawność.
- Jest to duża i zróżnicowana grupa, która mierzy się z systemową marginalizacją i barierami w swoim środowisku. Ich głos jest uciszany i marginalizowany, przez co ich potrzeby są niedostrzegane i niezaspokajane – czytamy na stronie EDF.
Ten, trzeci już, manifest dotyczący praw kobiet i dziewczynek z niepełnosprawnościami ma być świadectwem ich aktywnego udziału w procesie podejmowania decyzji i służy podkreśleniu ich potrzeb. Ma być też podstawą do tego, by domagać się realizacji ich praw i zaspokojenia potrzeb, by promować równość i przeciwdziałać dyskryminacji w krajach Unii Europejskiej.
4 główne idee manifestu
- Udział w życiu politycznym – prawo do głosowania i kandydowania w wyborach europejskich, niezależnie od statusu prawnego i kraju zamieszkania w UE. Należy to zapewnić poprzez wdrożenie rozwiązań zapewniających dostępność, racjonalne dostosowania, przeciwdziałanie przemocy, także seksualnej wobec kobiet podczas wyborów, oraz podnoszenie świadomości w społeczeństwie. Kobiety z niepełnosprawnością powinny otrzymać odpowiednie i niezbędne wsparcie, aby mogły kandydować i zostawać polityczkami na wszystkich szczeblach.
- Położyć kres przemocy wobec kobiet i kryminalizować przymusową sterylizację i aborcję u kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością we wszystkich krajach europejskich. Niestety wciąż kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością są bardziej narażone na przemoc, w tym handel ludźmi, podczas kryzysów humanitarnych oraz skutków klęsk żywiołowych i zmiany klimatu.
- Przywództwo – kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością mogą prowadzić niezależne życie, korzystać ze swoich praw w społeczeństwie i podejmować własne decyzje. Kobiety z niepełnosprawnością odgrywają kluczową rolę w życiu całego społeczeństwa.
- Widoczność i wzmocnienie pozycji we wszystkich obszarach życia (dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zdolność prawna, edukacja, opieka zdrowotna, rynek pracy, prawa reprodukcyjne etc.) – równe szanse i włączenie. Włączanie do społeczeństwa bez dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność, płeć i inne czynniki.
Żądania
Kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością o różnych cechach i doświadczeniach życiowych wzywają Unię Europejską i rządy państw członkowskich do:
-
Umożliwienia im pełnego uczestnictwa jako wyborczyń i kandydatek we wszystkich wyborach – w tym do Parlamentu Europejskiego, na szczeblu krajowym i lokalnym.
-
Włączenia w proces podejmowania decyzji i udział w przywództwie poprzez zastosowanie rozwiązań umożliwiających udział kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością we wszystkich kwestiach.
-
Większej widoczności i świadomości praw kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością. Prawa kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością powinny zostać włączone do głównego nurtu działań Unii Europejskiej i krajów członkowskich.
-
Konkretnych i ukierunkowanych działań mających na celu zmniejszenie poziomu ubóstwa, z którym borykają się kobiety i dziewczynki z niepełnosprawnością, także poprzez równość zatrudnienia i płacy oraz zapewnienia i utrzymania wysokości świadczeń pieniężnych otrzymywanych przez kobiety i dziewczęta z niepełnosprawnością niezależnie od sytuacji finansowej i zawodowej ich partnerów i rodzin.
-
Przyjęcia dyrektywy UE w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i zakończenia przymusowej sterylizacji kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością w całej Europie.
- Finansowania organizacji i projektów wspierających wzmacnianie pozycji, przywództwo i poprawę realizację praw kobiet i dziewcząt z niepełnosprawnością.
Cały manifest w języku włoskim i angielskim można znaleźć na stronie EDF.
Komentarz