Kasprowy Wierch górą bez barier
15 grudnia 2007 r. zakończyła się największa modernizacja kolei linowej na Kasprowy Wierch od czasu jej powstania w 1936 roku. Podczas generalnego remontu wymieniono m.in. podpory, wagoniki i zmodernizowano perony. W ramach wspólnego programu PKL i Sanitec KOŁO - „Toaleta na najwyższym poziomie” przebudowano również toalety na stacjach w Kuźnicach, Myślenickich Turniach i na Kasprowym Wierchu. We wszystkich stacjach są także toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
Supernowoczesne wagoniki gwarantują szybką i komfortową podróż. Niemal całkowicie przeszklone, zapewniają idealny widok na panoramę Tatr. Na stacjach - w Kuźnicach, Myślenickich Turniach i Kasprowym Wierchu, widoczne są zarówno zmiany w organizacji ruchu, wykończeniu wnętrz oraz całkiem nowe toalety.
W ramach projektu kompleksowo przebudowane zostały toalety na trzech stacjach PKL. Sporo zmian zaszło na dolnej stacji w Kuźnicach. Nowe toalety publiczne – damska i męska - mają obecnie łączną powierzchnię około 20 m2 – a to oznacza, że są ponad dwukrotnie większe od dotychczasowych. Dzięki umieszczeniu wejścia na zewnątrz budynku, korzystanie z nich jest teraz możliwe zarówno przez pasażerów kolei, jak i turystów odwiedzających Kuźnice. Również kasy biletowe przeniesiono z hollu głównego do nowych pomieszczeń. Takie rozwiązanie znacznie usprawni komunikację na terenie stacji. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę, że zdolność przewozowa w sezonie narciarskim wzrośnie ze 180 do 360 osób na godzinę, zaś latem na górę wyjedzie 180 osób/godzinę.
Również na Kasprowym Wierchu toalety zostały zorganizowane w nowym miejscu. Teraz znajdują się pod tarasem widokowym i maja powierzchnię 40 m2. Można do nich zjechać windą, aby np. nie narażać się na kontuzję będąc na stacji w butach narciarskich.
Na stacji w Kuźnicach zainstalowana została również specjalna winda, umożliwiająca wyjazd na poziom peronu, a jego konfiguracja na Kasprowym Wierchu pozwala na również samodzielny wyjazd z wagonika na platformę dla pasażerów i dalej na taras widokowy. Teraz Kasprowy Wierch można śmiało nazwać górą „bez barier”.
Kolej Linowa na Kasprowy Wierch:
Długość: 4292 m
Stacja dolna Kuźnice: 1027 m n.p.m.
Stacja pośrednia Myślenickie Turnie: 1352 m n.p.m.
Stacja górna Kasprowy Wierch: 1959 m n.p.m.
Szczyt Kasprowego Wierchu:1987 m n. p. m.
Zdolność przewozowa kolei: 360 os/godz. (sezon zimowy), 180
os/godz. (sezon letni)
Prędkość: 8 m/s
Pojemność wagonu: 60 osób
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz