Postępność w Kielcach
Jaki kształt ma amonit? Czym jest gołoborze? Jak mogła wyglądać rafa koralowa i zwierzęta żyjące w okolicach Kielc 360 mln lat temu? Czy bez wzroku da się poznać i zrozumieć geologiczny fenomen Gór Świętokrzyskich? O tym będziemy rozmawiać w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia, w Centrum Geoedukacji Geonatura Kielce, gdzie w przystępny sposób przekazuje się wiedzę geologiczną i geograficzną, z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych – w tym pomocy dotykowych dla osób niewidomych i słabowidzących.
Fundacja Widzimy Inaczej oraz Centrum Geoedukacji Geonatura w Kielcach zapraszają na KONFERENCJĘ POSTĘPNOŚĆ dotyczącą postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Uczestnicy spotkania będą mieli okazję, by porozmawiać o tym, jak nowocześnie, mądrze i bez ponoszenia ogromnych kosztów tworzyć ofertę dla osób z niepełnosprawnościami. Pracownicy instytucji kultury działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami opowiedzą o lokalnej ofercie. Dyrektorzy muzeów, kuratorzy wystaw oraz inni przedstawiciele instytucji kultury dowiedzą się więcej o druku 3D i procesie produkcji nowoczesnych pomocy dotykowych.
Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć rozmaite wydruki 3D, makiety czy repliki rzeźb, m.in. „Pose – zestaw do edukacji seksualnej osób niewidomych” zaprojektowany przez Karolinę Kruszewską, modele monet w powiększeniu, pomoce edukacyjne czy gry planszowe dla osób niewidomych wydrukowane przez Fundację Prowadnica oraz różnego rodzaju modele stworzone przez Politechnikę Warszawską i ANV Production w ramach projektu Postępność.
O dostępności kultury, sztuki i edukacji dla każdego odbiorcy mówić będą m.in. przedstawiciele takich instytucji jak: Centrum Geoedukacji, Instytut Dizajnu, Fundacja Prowadnica, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach czy Pełnomocnik Prezydenta Kielc ds. osób z niepełnosprawnościami.
Informacje
Data: poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r.
Miejsce: Centrum Geoedukacji Geonatura, ul. Daleszycka 21, 25-202 Kielce
Wstęp: bezpłatny
Wydarzenie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Program wydarzenia:
10:00 – Oficjalne rozpoczęcie konferencji
10:10 – Postępność, czyli postęp w dostępności – Robert Zarzecki, Fundacja Widzimy Inaczej
10:30 – Wystawy dostępne dla wszystkich – doświadczenie instytucji kultury i organizacji pozarządowych – prelekcje ekspertów
11:30 – Przerwa kawowa
12:00 – Prosimy dotykać eksponatów, czyli wdrażanie pomocy dotykowych w instytucjach kultury – debata z udziałem ekspertów w dziedzinie dostępności
13:30 – Zwiedzanie Centrum Geoedukacji
15:00 – Poczęstunek
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy potwierdzić swoją obecność pod adresem e-mail: koordynator@widzimyinaczej.org.pl lub telefonicznie: 883 925 643.
Spotkanie odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu POSTĘPNOŚĆ (postęp + dostępność) realizowanego przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską i ANV Production. Jego celem jest badanie replik rzeźb, makiet budynków lub innych pomocy dotykowych wykonanych w technologii druku 3D. Twórcy projektu drukują modele i konsultują ich przydatność bezpośrednio z osobami z dysfunkcją wzroku, aby wypracować najlepszy standard przygotowywania takich rozwiązań.
Więcej informacji o projekcie na stronie: www.postepnosc.pl
Link do wydarzenia na Facebooku: TUTAJ
Lokalizacja wydarzenia
Centrum Geoedukacji Geonatura, ul. Daleszycka 21.
Budynek w pełni dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Nie ma w nim schodów (poza pomieszczeniami technicznymi). Ekspozycja Centrum Geoedukacji jest przystosowana dla osób niewidzących i słabowidzących, zawiera opisy w alfabecie Braille’a. W budynku znajduje się dźwig osobowy z sygnalizacja dźwiękową, umożliwiający wjazd niepełnosprawnym na drugi poziom eksploatacyjny, jak również na dach zielony udostępniony zwiedzającym. Jest też toaleta dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Wszelkich informacji o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami udzielają pracownicy rezerwacji obiektu. Do środka można wejść z psem przewodnikiem lub psem asystującym. Przy budynku znajdują się dwa wyznaczone stanowiska parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Projekt „Postępność. Poprawa dostępności do kultury oraz aktywizacja osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie” realizowany jest przez Fundację Widzimy Inaczej we współpracy z Politechniką Warszawską oraz ANV Production sp. z o.o. w ramach Programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” GOSPOSTRATEG. Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz