Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu prezentuje raport z badań nad dostępnością branży audiowizualnej w Polsce

29.05.2024
Autor: inf. pras., fot. pexels
zdjęcie poglądowe.

Publikujemy raport z badań nad dostępnością branży audiowizualnej w Polsce, zrealizowanych w ramach projektu „Kino bez barier - edycja polska” i „Konferencja bez barier - forum dostępnej kultury filmowej”, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół Działu Programów Społecznych pod kierownictwem dr Bartka Lisa i dr Bogny Kietlińskiej.

Kino bez barier

Projekt „Kino bez barier” rozpoczął się w 2022 roku jako kontynuacja cyklu „Obrazy wrażliwe”. Po przeformułowaniu działań, Kino Pałacowe w Centrum Kultury ZAMEK wprowadziło regularne pokazy filmowe dostępne dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi i motorycznymi, organizowane w każdy wtorek i czwartek. Dzięki napisom dla osób niesłyszących, audiodeskrypcji oraz tłumaczeniu na polski język migowy, osoby z i bez niepełnosprawności na równych prawach mogą uczestniczyć w pokazach kinowych. W 2023 roku, dzięki dofinansowaniu z programu Collaborate to Innovate sieci Europa Cinemas, projekt został rozszerzony o kino Echo w Jarocinie i Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W 2024 roku dołączyły do niego kolejne cztery kraje – Rumunia, Węgry, Słowacja i Słowenia w ramach projektu Cinema without Barriers dofinansowanego przez Kreatywną Europę program: Media.

Dostępne kino

W lutym 2024 roku w Centrum Kultury ZAMEK zorganizowano „Forum bez Barier. O kinie dostępnym”, gdzie przedstawiciele branży kinowej z całego kraju dyskutowali o idei kina dostępnego. Jednym z głównych celów forum było zdiagnozowanie barier i trudności związanych z tworzeniem dostępnych pokazów filmowych w Polsce.

- Raport, który oddajemy w Państwa ręce, jest wynikiem intensywnej pracy badawczej oraz licznych rozmów z przedstawicielami i przedstawicielkami sektora audiowizualnego – mówi dr Bartek Lis, kierownik projektu badawczego i dodaje - Pokazuje on, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby kino w Polsce było naprawdę dostępne dla wszystkich. Mamy nadzieję, że nasze badania przyczynią się do realnych zmian i otworzą drzwi do szerokiej dyskusji na temat dostępności w kultury filmowej w Polsce.

Raport skupia się na kilku kluczowych obszarach:

  • Rozumienie dostępności i niepełnosprawności,
  • Stan wiedzy na temat widowni z niepełnosprawnościami sensorycznymi,
  • Doświadczenia w obszarze kina dostępnego,
  • Rozwiązania dostępnościowe w sektorze kina,
  • Dobre praktyki krajowe i zagraniczne,
  • Największe bariery przy produkcji i działaniach z zakresu kina dostępnego,
  • Warunki powstawania dostępnej oferty filmowej w Polsce.

Badania miały charakter eksploracyjny i wykorzystano w nich metody jakościowe. Zespół badawczy skupił się na zebraniu opinii i definicji problemów od osób zaangażowanych w produkcję, dystrybucję i edukację filmową, reprezentujących różne segmenty branży filmowej.

Publikacja raportu jest kolejnym krokiem podejmowanym przez zespół Kina bez barier i Centrum Kultury ZAMEK w drodze do bardziej inkluzywnej kultury filmowej w Polsce. Zachęcamy przedstawicieli i przedstawicielki mediów, kin, dystrybutorów i producentów filmowych do zapoznania się z wynikami badań i dołączenia do wspólnych działań na rzecz dostępności w kinie.

Raport można przeczytać na stronie CK Zamek


Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu to jedno z największych centrów kultury w Polsce, które od lat angażuje się w inicjatywy mające na celu zwiększenie dostępności kultury dla wszystkich grup społecznych.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas