Informatyk z duszą poety
Osoby poszukujące pracy często zadają sobie pytanie: czego oczekują pracodawcy? Czy lepiej jest zdobywać wciąż nowe umiejętności, czy pogłębiać wiedzę z jednej, wąskiej dziedziny? Czy warto podejmować pracę mimo pogarszającego się stanu zdrowia?
Oczywiście, nie ma jednej odpowiedzi na te pytania, tak jak nie ma jednej recepty gwarantującej sukces zawodowy. Jednak stała obserwacja rynku pracy i analiza wymagań pracodawców pozwala wyznaczyć ogólne trendy.
Jak kierować swoim rozwojem, żeby być atrakcyjnym kandydatem do pracy? Jak określić swoje predyspozycje zawodowe i możliwości na rynku pracy? Co wybrać: naukę języka obcego, kurs księgowości dla humanistów czy szkolenie z najnowszych technik negocjacji? Oferta kursów i szkoleń zawodowych jest niezwykle bogata.
Dodatkowym czynnikiem motywującym jest to, że coraz łatwiej jest uzyskać pieniądze na naukę z funduszy Unii Europejskiej. Najtrudniejsza okazuje się odpowiedź na pytanie - jak zyskać najwięcej?
Kogo szukają
pracodawcy?
Z analiz rynku pracy prowadzonych przez konsultantów
portalu Pracuj.pl wynika, że branże poszukujące największej liczby
pracowników to: handel i sprzedaż, przemysł ciężki i lekki, finanse
i bankowość, oraz IT i zaawansowane technologie.
Mimo że specyfika pracy w każdej z tych branż jest inna, wyraźnie widoczne są dwa trendy w rekrutacji pracowników: dążenie do jak największej specjalizacji, oraz nacisk na wszechstronność i elastyczność.
Wyspecjalizuj się
Rynek pracy podlega niezwykle dynamicznym zmianom. Nauka i
technika idą do przodu, powstają nowe zawody i nowe specjalizacje.
Specjaliści szacują, że duża część absolwentów pracuje w zawodach,
które - w momencie, gdy zaczynali studia - nawet nie istniały!
Od kandydatów do pracy coraz częściej wymaga się wiedzy z jednej, wąskiej dziedziny, ale musi to być wiedza specjalistyczna, pogłębiona.
Wbrew pozorom, wymóg specjalizacji dotyczy nie tylko osób o wykształceniu technicznym. Na rynku pracy poszukiwani są nie tylko informatycy znający specjalistyczne języki programowania czy inżynierowie o nietypowych kwalifikacjach.
Nowe wyzwania stoją także przed humanistami - osobami szukającymi pracy w organizacjach pozarządowych, instytucjach kulturalnych czy w sektorze publicznym. Zdecydowanie większe szanse na zatrudnienie będzie miał kandydat o sprecyzowanych zainteresowaniach, poświadczonych ukończonymi kursami, np: z zasad pracy projektowej, motywowania pracowników lub technik negocjacji.
Poszerz horyzonty
Z drugiej strony rynek pracy coraz częściej wymaga od
kandydatów dużej elastyczności i umiejętności podejmowania decyzji,
otwartości na zmiany, mobilności.
Niezależnie od stanowiska mile widziana jest np. znajomość obsługi komputera oraz sprawne poruszanie się w internecie, ale równie ważna jest umiejętność współpracy w zespole i chęć podnoszenia swoich kwalifikacji.
Kandydat, który może wykazać się wszechstronną wiedzą, łączący np: umiejętności sprzedażowe z lekkim piórem, lub wiedzę marketingową ze znajomością komputerowych programów graficznych, będzie cennym nabytkiem w każdej firmie.
Ważne jest tylko, żeby posiadane kwalifikacje umiejętnie zaprezentować i wykazać pracodawcy ich przydatność.
Warto pomyśleć także o przekwalifikowaniu zawodowym, które daje nowe możliwości. Staże zawodowe i praktyki pozwalają zdobyć rozeznanie na rynku pracy i określić, w jakim zawodzie kandydat czuje się pewnie, jak radzi sobie z obowiązkami na określonym stanowisku, oraz jakie umiejętności są wymagane od pracowników w danej branży.
Taka wiedza pomaga nie tylko lepiej określić swoje wymagania, ale jest to też sygnał dla pracodawcy, że kandydat nie boi się nowych wyzwań.
Postaw na języki
Znajomość przynajmniej jednego języka obcego to w wielu
firmach warunek konieczny do zatrudnienia. Niezależnie od
posiadanych kwalifikacji, branży czy poziomu stanowiska, warto
inwestować w naukę języków.
Znajomość języka pozwala nie tylko na sprawną komunikację z obcokrajowcami. W wielu branżach jest niezbędna do uzupełniania wiedzy i poszerzania kwalifikacji, ponieważ fachowa literatura nie zawsze jest tłumaczona na język polski.
Podejmij wyzwanie!
Już od pewnego czasu specjaliści rynku pracy mówią o
zjawisku rynku pracownika. Pracy jest coraz więcej, w niektórych
branżach pracodawcy mają poważne problemy z rekrutacją
specjalistów.
To oznacza, że coraz więcej firm zaczyna świadomie planować długofalowe programy rekrutacyjne, często uwzględniając w nich grupy społeczne, które do tej pory były pomijane lub wręcz dyskryminowane na rynku pracy. Takie grupy to np: osoby bez doświadczenia zawodowego, ludzie w wieku przedemerytalnym, oraz osoby niepełnosprawne.
Pracodawcy coraz chętniej dostrzegają potencjał tkwiący w każdej z tych grup. Sytuacja na rynku pracy zdecydowanie sprzyja inwestowaniu w siebie. Warto więc zastanowić się nad swoją ścieżką rozwoju zawodowego i podjąć wyzwanie!
*****
Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja
- Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.
Komentarze
-
Bez sensu.
03.06.2017, 16:16Przeglądając stronę nie znalazłem niczego, co mogłoby pomóc ludziom w znalezieniu pracy. Ogólnikowe doradztwo rodem doradztwa przy piwie. Nawet strona istnieje dzięki współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Człowiek obojętnie czy kaleka lub zdrowy, mający dobry "fach w ręku" i ugruntowane miejsce w społeczeństwie, nie musi odwoływać się do tej strony. Dlatego ludzie wchodząc na tą stronę oczekują czegoś więcej.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Wiceszefowa MFiPR: 300 nowych inwestycji dla osób z niepełnosprawnościami w woj. śląskim
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią „PROszę o poMOC”
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
Dodaj komentarz