Lider Dostępności 2024. Park Leśny na Oksywiu w Gdyni
11.06.2024
Przestrzeń publiczna
Park Leśny na Oksywiu w Gdyni
Projekt koncepcyjny: Pracownia Projektowa Kaja Pobereżny
Projekt budowlany i wykonawczy: Autorska Pracownia Architektury CAD Sp. z o.o.
Inwestor: Miasto Gdynia
Ukształtowanie terenu Gdyni samo w sobie stanowi wyzwanie dla dostępności. Idealnym przykładem tego jest dzielnica Oksywie, która topograficznie składa się z dwóch części – górnej i dolnej.
Przemieszczając się pomiędzy nimi, mieszkańcy pokonywali 30-metrową różnicę wysokości po dzikim, zalesionym i stromym terenie. Park Leśny na Oksywiu powstał jako efekt rewitalizacji i odpowiedź na naturalną potrzebę mieszkańców tego miejsca.
Głównym założeniem było stworzenie bezpiecznego i dostępnego sposobu na powiązanie dwóch części dzielnicy. Pomimo trudnego ukształtowania terenu udało się stworzyć przestrzeń, która umożliwia pokonanie trasy osobom o różnej sprawności i kondycji w sposób komfortowy. Ujawniono też potencjał rekreacyjny lasu, który z przestrzeni postrzeganej jako niebezpieczna stał się uczęszczaną przestrzenią spacerową. Obiekt obejmuje dwie krzyżujące się ze sobą trasy piesze oraz niewielki teren rekreacyjny dla dzieci. Główna trasa, stanowiąca przejście „na skróty”, umożliwia szybkie dotarcie do sąsiedniej części dzielnicy. Druga trasa, bez schodów, meandruje wokół trasy głównej, pozbawiona jest stopni i progów. Trasa ta oferuje otwarcia widokowe na gdyński port i włącza do użytkowania tej przestrzeni osoby do tej pory wykluczone. Ponad trasą główną poprowadzona została konstrukcja oświetlenia, której forma przypomina pomarańczowy zygzak. Na całej trasie co 50 metrów zlokalizowano miejsca odpoczynku.
Park Leśny na Oksywiu to miejsce, które stało się niezwykle ciekawą przestrzenią publiczną i przykładem architektury stworzonej przede wszystkim z myślą o użytkownikach i ich realnych potrzebach.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz