Lider Dostępności 2024. Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego
10.06.2024
Obiekt zabytkowy – I nagroda ex aequo
Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego
Projekt architektoniczny: Pracownia Architektoniczna 1997
Inwestor: Karkonoski Park Narodowy
Pałac Sobieszów – Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne powstało dzięki pracom rewitalizacyjnym w zespole pałacowo-folwarcznym powstałym na przestrzeni XVII/XVIII w. Po II wojnie światowej w obiekcie mieściła się szkoła rolnicza wraz z gospodarstwem. Dzięki renowacji odtworzono dawny układ urbanistyczny całego założenia i dostosowano kompleks obiektów do szerokiego grona odbiorców, w tym osób starszych i z niepełnosprawnościami. Obecnie zabytkowy zespół pałacowo-folwarczny pełni funkcje nowoczesnego centrum edukacji ekologicznej, w którym organizowane są festiwale, koncerty, warsztaty oraz konferencje naukowe.
Założenie składa się z Pałacu oraz licznych zabudowań, m.in.: Domu Ogrodnika, Budynku Wejściowego, Wielkiej i Małej Stajni, Zabytkowego Spichlerza. We wszystkich obiektach innych niż parterowe zapewniono przystosowane windy, a w miejscu, w którym z uwagi na ukształtowanie terenu i historyczną architekturę nie udało się wyeliminować schodów, zastosowano platformę przyschodową.
W budynkach zapewniono toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, z systemem przyzywowym, szerokie wejścia do obiektów bez poprzedzających je schodów, poręcze przy schodach w kontrastowym kolorze, odznaczające się od tła. Przygotowano też audiodeskrypcję wystawy i oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) dla osób niesłyszących oraz ekspozycję multisensoryczną, oddziałującą na zmysły wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Pracownicy i edukatorzy zostali przeszkoleni w zakresie podstaw Polskiego Języka Migowego.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz