Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lider Dostępności 2024. Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie

11.06.2024
Autor: Joanna Krok, Katarzyna Figura, fot. Archiwum Integracji
Czytelnia dla studentów w kolorach szarości oraz elementów drewna
Duży obiekt użyteczności publicznej
 

Projekt architektoniczny: KONIOR STUDIO: Tomasz Konior, Dominik Koroś;

SOKKA: Katarzyna Sokołowska

Inwestor: Biblioteka Narodowa

 
Zaprojektowany w latach 60. budynek Biblioteki Narodowej przeszedł w ostatnich latach gruntowną modernizację, która objęła czytelnie i przestrzenie ogólnodostępne dla czytelników. Koncepcja autorstwa pracowni Konior Studio z szacunkiem odniosła się do modernistycznego charakteru budynku, ale też spełniła najwyższe standardy estetyczne i ergonomiczne i podkreśliła rangę miejsca – gmachu jednej z najstarszych i największych bibliotek narodowych na świecie.
 
Modernizacja w sposób znaczący poprawiła również kwestię dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Służy temu m.in. nowy, bardziej czytelny układ komunikacyjny i przestrzenny. Trzykrotnie większe, rozmieszczone na dwóch poziomach czytelnie dysponują obecnie prawie 400 miejscami wyposażonymi w ergonomiczne meble i oświetlenie. Wszystkie poziomy nowych czytelń łączą windy dostosowane do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnością. Z dbałością zaprojektowano również system identyfikacji wizualnej, dostosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących (maksymalny kontrast, mapy tyflograficzne, oznaczenia w alfabecie Braille’a).
 
Biblioteka zapewnia czytelnikom nie tylko dostępność architektoniczną, ale też informacyjno-komunikacyjną. Punkt Dostępu Osób z Niepełnosprawnościami do Zbiorów BN wyposażony jest w technologie umożliwiające udostępnianie zbiorów osobom z ograniczonymi możliwościami samodzielnego czytania zwykłego druku. Czytelnie wyposażono również w punkty elektronicznej nawigacji, a osoby z problemami ze słuchem mają do dyspozycji pętlę indukcyjną, filmy informacyjne w języku migowym oraz usługę tłumaczenia w języku migowym on-line.
 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas