Młodzieżowy teatr włączający
Muzeum Wojska w Białymstoku zakończyło pierwszy etap projektu pt. „Młodzieżowy teatr włączający”. W kwietniu i maju podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku wzięli udział w warsztatach historycznych i teatralnych.
Podczas spotkań w Muzeum, prowadzonych przez Marzenę Wilczko, młodzież nie tylko poznała ekspozycje poświęcone wojnie, ale też rozmawiała o konfliktach we współczesnym świecie. Zastanawiała się nad przyczynami i skutkami wojen zarówno dla państw, jak i dla zwykłych ludzi. Próbowała odpowiedzieć na pytania: Dlaczego wybuchają wojny? Jak przebiegają? Czy zawarcie pokoju zawsze oznacza koniec wojny?
Warsztaty teatralne poprowadziły osoby na co dzień związane z Akademią Teatralną w Białymstoku: Paula Czarnecka, Dorota Baranowska, Karolina Czarnecka i Maria Żynel. Pod ich okiem młodzież poznała tajniki tańca współczesnego i kontaktu improwizacji, techniki lalkowe oraz zmierzyła się z tworzeniem autorskich tekstów piosenek, wreszcie otrzymała przestrzeń do artystycznego tworzenia. Efekty pracy warsztatowej młodzieży, tj. powstałe etiudy, ruchy sceniczne, wypowiedzi, posłużą do zbudowania, przez Paulę Czarnecką, scenariusza działania performatywnego jako finałowego spektaklu.
Spektakl
We wrześniu rozpoczną się próby. Finalny spektakl będzie można zobaczyć na przełomie września i października w Augustowie, Mońkach, Gródku i w Białymstoku.
Po ostatnim spektaklu zostanie zorganizowany piknik integracyjny, w którym weźmie udział cały zespół projektowy, rodziny młodzieży występującej w spektaklu, dzieci i młodzież z ośrodka oraz wszyscy chętni widzowie. Będzie to przestrzeń do wymiany doświadczeń i odczuć związanych z projektem oraz rozmów o dalszej perspektywie współpracy.
Wszystkie etapy projektu zostaną udokumentowane fotograficznie, a spektakle dodatkowo zostaną utrwalone za pomocą nagrań wideo.
Do materiałów audiowizualnych zostaną opracowane ułatwienia w dostępności: audiodeskrypcja i tłumaczenie PJM.
Na podstawie doświadczeń warsztatowych i skryptu scenariusza spektaklu pedagog teatru opracuje materiały edukacyjne do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Dodatkowo zostanie opublikowany przewodnik po metodzie.
Wszystkie treści będą dostępne nieodpłatnie na stronie internetowej projektu Młodzieżowego Teatru Włączającego.
Organizator: Muzeum Wojska w Białymstoku
Partnerzy: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku
Spektakle odbędą się dzięki gościnności: Augustowskie Placówki Kultury w Augustowie, Gminne Centrum Kultury w Gródku, Moniecki Ośrodek Kultury
Projekt „Młodzieżowy teatr włączający” realizowany w ramach Programu Kultura Dostępna dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz