Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek opiekuńczy

18.11.2024
Autor: Małgorzata

Jestem niepracująca zdrową osobą, zajmującą się moją 87 letnią ciocią. Ciocia posiada znaczny stopień niepełnosprawności, niedawno złamała łopatkę i żebro i wymaga prawie stałej opieki. Przez codzienną, wielogodzinną pomoc przy cioci nie jestem w stanie podjąć zatrudnienia. Czy nie należy mi się jakiś zasiłek? Ciocia jest niezamężna, bez dzieci. Najbliższą jej krewną jest jej siostra(82lata)która z oczywistych względów również nie jest w stanie jej pomóc. Ciocia nie posiada stwierdzonego stopnia niepełnosprawności.

Szanowna Pani,

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych zmieniające dotychczasowe zasady przyznawania świadczeń dla opiekunów, które wprowadziła ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym osoba ubiegająca się o świadczenie pielęgnacyjne winna wchodzić w krąg osób, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Są to krewni w linii prostej oraz rodzeństwo.

Zgodnie z uchwałą NSA z 2013 r. przepisy odsyłające do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jednoznacznie ograniczają krąg osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym członkiem rodziny do krewnych w linii prostej oraz rodzeństwa. W związku z brakiem obowiązku alimentacyjnego wobec ciotki jedyne o co Pani w tej sytuacji może się ubiegać to składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i  zdrowotne. Oczywiście pod warunkiem że Pani z nią mieszka i gospodaruje. Art. 6. 1. Za osobę, która nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na potrzebę udzielania wsparcia osobie, o której mowa w art. 3 ust. 2, wspólnie z nią zamieszkującej i gospodarującej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych opłaca składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego, na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230) oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.3) ).Pani ciocia mogłaby wystąpić o świadczenie wspierające.

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas