Dodatek dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Nabór wniosków ruszy jesienią
Rada Funduszu wprowadziła do programu „Aktywny samorząd” pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej. Będzie to dodatek do opłaty za energię elektryczną. Aktualnie przygotowywane są szczegółowe zasady realizacji nowego zadania.
To wsparcie będzie przyznawane do osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub w przypadku dzieci do 16 roku życia – orzeczeniem o niepełnosprawności i na podstawie skierowania Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – dotyczącego korzystania z koncentratora tlenu lub respiratora.
Jak złożyć wniosek?
Nabór wniosków o ruszy na przełomie października i listopada, ale dodatek może być przyznany na opłaty poniesione już od dnia 1 lipca 2024 roku. W tym roku wniosek można będzie złożyć aż do końca listopada. W kolejnych latach termin naboru wniosków określi Zarząd PFRON.
Wnioski będzie można złożyć elektronicznie na platformie SOW. W celu uzyskania pomocy i uzyskania dodatkowych informacji można zadzwonić na bezpłatną Infolinię 800 889 777 lub napisać na adres mailowy sow@pfron.org.pl
We wniosku trzeba będzie wskazać okres objęty zwrotem kosztów opłaty za energię. Okres ten nie może być dłuższy niż 6 miesięcy i krótszy niż 3 miesiące. Czyli można złożyć maksymalnie 4 wnioski w ciągu roku. Trzeba pamiętać, że dodatek dotyczy opłat poniesionych od dnia 1 lipca 2024 r.
Rozpatrywaniem wniosków będą zajmować się Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR). Tam będzie weryfikowane czy osoba składająca wniosek spełnia warunki do wypłaty dodatku i czy jest wypełniony prawidłowo.
100 zł miesięcznie
Po złożeniu wniosku można będzie otrzymać 100 zł miesięcznie w formie dodatku do opłaty za energię elektryczną. Dodatek nie podlega rozliczeniu - nie trzeba będzie okazywać opłaconych rachunków.
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji