Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Folder Lider Dostępności 2024 (PDF Dostępny)

28.06.2024
Autor: Integracja
Statuetka dla nagrodzonych w konkursie Lider Dostępności. Szklana, kwadratowa figura z budynkami na pomarańczowej podstawce

Ewa Pawłowska

Tegoroczna 9. edycja Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” jest wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze mamy w tym roku rekordową liczbę aż 83 zgłoszeń z całej Polski. Podkreślam: „z całej Polski”, gdyż podczas obrad jury zaskoczyły nas zgłoszenia z wielu małych miejscowości: z centrów działań sąsiedzkich i centrów aktywności seniorów.

Bardzo wyraźnie widać ożywienie społeczności lokalnych w mniejszych ośrodkach oraz wzrost kompetencji i ambicji włodarzy i mieszkańców, żeby tworzyć miejsca dostępne dla wszystkich użytkowników, żeby budować uniwersalnie i inkluzywnie. Cieszymy się, że dostępność przestaje być zapewniana tylko w dużych miastach i że ten cywilizacyjny standard się upowszechnia. Dziewiąta edycja jest wyjątkowa także dlatego, że wzrasta liczba komfortek, czyli dostosowanych pomieszczeń, w których bezpiecznie i z troską o godność użytkownika i jego opiekuna można dokonać czynności pielęgnacyjnych. W tegorocznym Konkursie „Lider Dostępności” pojawiły się trzy miejsca z komfortkami: wyróżnione Dworzec Autobusowy w Lublinie i Dom Otwarty w Warszawie oraz nagrodzone Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na warszawskiej Białołęce. Za inicjatywą powstawania komfortek i ich nowatorską nazwą stoi Koalicja „Przewijamy Polskę”, która 5 maja br. obchodziła 3. rocznicę istnienia. Integracja jest w tym wyjątkowym gronie. Niezwykłość tej edycji Konkursu to także odkrycie, że staje się on nie tylko sposobem na promowanie i nagradzanie najlepszej architektury w Polsce, ale że także kreuje trendy i wpisuje się w szersze zjawiska społeczne. Takim odkryciem Konkursu jest odchodzenie od rozwiązań skierowanych tylko do osób z niepełnosprawnością – na rzecz tworzenia obiektów i przestrzeni odpowiadających na potrzeby wszystkich użytkowników. Takie są Park Leśny i Park Centralny w Gdyni oraz Nowe Czytelnie Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W tym roku Grand Prix w Konkursie „Lider Dostępności” otrzymało Laboratorium Innowacji Społecznych (LIS) z Gdyni. Chcę podkreślić, że jest to nagroda nie tylko za obiekty, ale także za działalność. Laboratorium zgłosiło do Konkursu aż pięć swoich realizacji, a jury zwróciło uwagę na niezwykłą aktywność i różnorodność działań LIS-u, u podstaw których zawsze leży wyrównywanie szans „we wszystkich dzielnicach i dla wszystkich grup społecznych, szczególnie w sytuacjach wymagających specjalnego wsparcia” – co napisano w zgłoszeniu. Podpisujemy się pod tym, ponieważ to także nasz, Integracji, program, a uniwersalne rozwiązania wymagają specjalnego wsparcia po to, żebyśmy wszyscy mogli normalnie i godnie żyć.

Folder Lider Dostępności 2024 - PDF Dostępny

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas