Paragraf dotyczący autyzmu
Dzień dobry,
poszukuję konkretnego paragrafu, zapisu w dzienniku ustaw że autyzm (i zespół Aspergera "odnoga " autyzmu) kwalifikują do uznania niepełnosprawności dziecka, które bym mogła przedstawić w odwołaniu. Proszę o jak najszybszą pomoc
Szanowna Pani,
w § 1. rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym pojawiają się określenia o uczniach niepełnosprawnych, które dotyczą dzieci z autyzmem i Aspergerem.
Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznymDz.U. 2020 poz. 1309
Na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737, 854) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa warunki organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego:
1) niepełnosprawnych: niesłyszących, słabosłyszących, niewidomych, słabowidzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, i z niepełnosprawnościami sprzężonymi, zwanych dalej "uczniami niepełnosprawnymi",
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U. 2021 poz. 857).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U.2003.139.1328 z późn. zm.).
O tym jak się przygotować do odwołania, co jest ważne i na co zwrócić szczególną uwagę, przeczytać Pani może w wywiadzie, którego udziela dr Michał Urban, prawnik od lat współpracujący z Integracją: https://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1403347;jsessionid=0AAAE5CFA731B20D8430E88E550DD3B0 Warto opisać w odwołaniu, jak dokładnie wygląda opieka nad dzieckiem oraz jakie są jego potrzeby.
Z poważaniem
Anita Siemaszko, prawnik