Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co ze świadczeniem wspierającym, gdy osoba z niepełnosprawnością przebywa w placówce całodobowej?

29.07.2024
Autor: Mateusz Różański, fot. Pexels
ręce kobiety i starszego mężczyzny na stole obok fiolki po tabletkach

Do naszej redakcji trafia coraz więcej pytań o to, czy świadczenie wspierające przysługuje osobie z niepełnosprawnością przebywającej na stałe lub czasowo w placówce całodobowej. O wyjaśnienie tych niejasności poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak informuje Biuro Prasowe Ministerstwa zgodnie z art. 5 ustawy o świadczeniu wspierającym, świadczenie to nie przysługuje osobie z niepełnosprawnością umieszczonej w domu pomocy społecznej, w rodzinnym domu pomocy, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, zakładzie, karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym albo schronisku dla nieletnich.

Świadczenie wygaszone

Co jednak w  wypadku, gdy osoba z niepełnosprawnością zostanie umieszczona w placówce na przykład na miesiąc, w czasie, gdy jej opiekun na przykład przebywa w szpitalu?

- Informujemy, że umieszczenie osoby z niepełnosprawnościami w placówce wskazanej w art. 5 pkt 1 ustawy o świadczeniu wspierającym oznacza brak prawa do świadczenia wspierającego – ZUS w takim przypadku uchyli prawo do świadczenia wspierającego od dnia kiedy osoba z niepełnosprawnością zostanie umieszczona wyżej wymienionej placówce. Po zakończeniu pobytu w placówce, aby uzyskać ponownie świadczenie wspierające, będzie trzeba ponownie złożyć wniosek do ZUS – odpowiada na to pytanie Biuro Prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas