Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wybudzeni pacjenci pamiętają Cyber-oko

12.03.2014
Autor: Joanna Adamska
Źródło: TVP Info, źródło zdjęcia: tv.task.gda.pl
Mężczyzna patrzący w monitor z uruchomionym programem cyber oko/tv.task.gda.pl

Cyber-oko, unikatowy system do komunikowania się z osobami w śpiączce, był już testowany na kilkudziesięciu pacjentach. – Miło mi poinformować, że wśród nich są też pacjenci wybudzeni, którzy pamiętają pracę z Cyber-okiem i mogą wypowiedzieć się na temat jego znaczenia – mówił w TVP Info prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej, który opracował system.

Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 235 osób na 100 tysięcy nie udaje się wybudzić ze śpiączki. Pozostają one w tak zwanym utrwalonym stanie wegetatywnym. Cyber- oko służy do diagnozowania stanu ich świadomości. Jak się okazuje osoby uważane za niekomunikujące się mogą być przytomne w bardzo różnym stopniu. Zdarza się, że pacjent w śpiączce jest w pełni świadomy .

– Zaglądając do oka i badając subtelne ruchy oczu w odpowiedzi na bodźce pokazywane tej osobie, możemy diagnozować, czy pacjent reaguje. Analizujemy też fale mózgowe. Okazuje się, że osoby uważane za niekomunikujące się, okazują się być przytomne i to w bardzo różnym stopniu – mówił w TV Info profesor Czyżewski. i zdradził, że aż 40 proc. diagnoz w tej kwestii jest błędnych.

Cyber-oko pracuje już z pacjentami w sześciu ośrodkach terapeutycznych. Zespół wynalazców opracował już prototyp nadający się do produkcji. Jak przyznaje profesor Czyżewski, zgłosiły się do nich już dwie zainteresowane firmy. Dodaje jedna, że niestety procedury biurokratyczne towarzyszące udostępnieniu technologii są bardzo długotrwałe.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas