Mimiczne usta nauczą czytać z ruchu warg
Wirtualny awatar, który czyta zaznaczony na komputerze tekst ma pomóc osobom niesłyszącym i niedosłyszącym w łatwy sposób opanować trudną sztukę czytania z ruchu warg. Wszędzie tam, gdzie pojawi się tekst, cyfrowa twarz będzie odczytywała go oddając przy tym wiernie ludzką mimikę i ruchy warg.
Aplikacja to dzieło polskich studentów Arkadiusza Chmielewskiego i Mariusza Stebelskiego. Od innych programów do nauki czytania z ruchu warg różni ją nie tylko prostota użycia, ale też uwzględnienie w trójwymiarowym awatarze ruchów całej twarzy i szyi. Jak twierdzą twórcy, układ warg przy wymawianiu niektórych głosek jest na tyle podobny, że odróżnić można je tylko za pomocą ruchów pozostałych mięśni twarzy i szyi. Użytkownik będzie mógł też sam, w prosty sposób, wybrać swojego awatara. To udogodnienie powstało głównie z myślą o najmłodszych użytkownikach, którzy sami zadecydują o wyglądzie swojego wirtualnego nauczyciela.
Prace nad stworzeniem aplikacji, fot. miminczneusta.pl
Nie tylko do nauki
Dodatkowym atutem aplikacji jest to, że można wykorzystywać ją właściwie w każdym momencie surfowania w Internecie. Trójwymiarowy model może nam towarzyszyć nie tylko podczas czytania artykułów, ale też oglądania filmów czy seriali. Oprócz trybu edukacyjnego, zaprezentowanego na nagraniu, aplikacja będzie mogła towarzyszyć użytkownikowi przy niemal wszystkich aktywnościach na komputerze.
Co dalej?
Projekt początkowo działać ma w systemie Windows. Późniejsze wersje mają współgrać z systemami Android i iOS. Zespół pracujący nad aplikacją liczy już dwanaście osób i choć działa prężnie, twórcy przewidują, że do końca prac pozostało im jeszcze około dwóch lat. Na razie trwa pozyskiwanie funduszy. Autorzy rozpoczęli kampanię w serwisie crowfundingowym (nastawionym na drobne wpłaty od prywatnych darczyńców) Indiegogo. Zbiórka potrwa do 21 kwietnia.
Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu: www.mimiczneusta.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz