Integracja nr 2/2003
Dużą karierę robi ostatnio w Polsce hasło "likwidacja barier architektonicznych". Tymczasem pochylnia przed blokiem, winda i sygnalizacja dźwiękowa są nadal luksusem. A życie osób niepełnosprawnych jest wciąż usłane... schodami.
Nie można powiedzieć, że nie robi się nic dobrego na rzecz poprawy jakości życia niepełnosprawnych Polaków - faktem jest przecież, że coraz częściej pojawiają się na ulicach, w sklepach, urzędach etc. Ale walka z nieszczęsnymi dwoma schodkami czy niedostępnymi toaletami, restauracjami lub dostępnymi cenowo ale najeżonymi schodami hotelami zda się nie mieć końca. Gdzie tkwią przyczyny takiego stanu rzeczy i co można zrobić już dziś? - Próbujemy szukać odpowiedzi w Raporcie "Integracji".
Podczas, gdy jedni zmagają się ze schodami i wysokimi krawężnikami, są i tacy, dla których wyzwaniem staje się pokonywanie jeszcze większych przeszkód - np. w Afryce czy na szlakach górskich, np. w okolicach Zakopanego. O tym, że poruszając się na wózku można zdobyć stolicę Tatr i podziwiać górskie panoramy, przekonuje jedna z laureatek konkursu "Integracji" Turystyka bez barier.
Jak pomóc niewidomemu - to temat obszernego poradnika dla osób poszukujących informacji o rehabilitacji, sprzęcie, ulgach.
Zawód asystent osoby niepełnosprawnej? Owszem, przedstawiciele tej profesji być może już wkrótce wiele zmienią w życiu osób, które mimo problemów zdrowotnych chciałyby pełnić funkcje społeczne i realizować się zawodowo.
Jak zwykle na łamach naszego magazynu dużo miejsca poświęcamy też skutecznemu poszukiwaniu pracy - tym razem będzie coś o oczekiwaniach pracodawców podczas rozmowy wstępnej.. Prezentujemy też doświadczenia krajów skandynawskich w kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Miłośników sztuki zapraszamy do teatru Ateneum na przedstawienia Teatru N, w którym występują niezwykli aktorzy. Miłośnikom sztuki współczesnej polecamy też interesujące prace krakowskiej "Grupy Integracyjnej".
Ponadto, jak zwykle na stronach "Integracji" znajdziecie porady prawne, komputerowe (m. in. o zakupach przez internet) oraz ciekawe felietony.
"Integracja", dwumiesięcznik, ukazuje się od 1994 roku, objętość 92 strony, cena 4,50 zł, do nabycia w EMPIK oraz w prenumeracie.
e-mail: redakcja@integracja.org
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz