Warszawscy kierowcy MZA przesiedli się na wózki
Ponad 3 tys. kierowców warszawskich autobusów przekonało się na własnej skórze jak ciężko osobom niepełnosprawnym korzystać z komunikacji miejskiej. Szkolenie zorganizowane przez Uniwersytet Warszawski pomogło im zrozumieć problemy pasażerów.
Zajęcia rozpoczęły się od projekcji nakręconego ukrytą kamerą filmu. Na zarejestrowanych w miejskich autobusach scenkach kierowcy zobaczyli prawidłowe i nieprawidłowe zachowania swoich kolegów po fachu podczas zabierania z przystanku pasażera na wózku. Na jednej ze scen próbujący pomóc kierowca i przypadkowa osoba, niechcący, przewrócili wózek z niepełnosprawnym.
W części praktycznej kierowcy sami usiedli w wózkach i spróbowali jazdy autobusami po mieście. Szybko przekonali się jak trudno jest wsiąść do pojazdu, nawet niskopodłogowego, zaskoczeni byli skutkami gwałtownego hamowania, przyśpieszania i ostrego wchodzenia w zakręty.
Prowadzący szkolenie instruktorzy pokazali jak prawidłowo chwytać za wózek i jak pomóc osobie niepełnosprawnej pokonać stopień bez wysuwanej platformy. Zwracali uwagę, by na przystanku kierowcy podjeżdżali jak najbliżej krawężnika, wykonywali tzw. przyklęk, czyli hydraulicznie obniżali pojazd, a także nie zatrzymywali się tak by dostęp do drzwi utrudniała latarnia lub kosz na śmieci.
Namówienie kierowców do udziału w szkoleniu nie było łatwe. Uniwersytet przez kilka miesięcy nie mógł przekonać do swojego projektu władz Miejskich Zakładów Autobusowych. Pomogła dopiero interwencja ratusza i obietnica zapłaty kierowcom za czas spędzony na zajęciach.
Jak przyznaje Dominik Rymer, trener prowadzący szkolenia, sam niepełnosprawny – wysiłek opłacił się.
- Wcześniej kierowcy niechętnie wychodzili z autobusu, żeby otworzyć platformę dla wózka, zdarzały się dyskusje. Teraz sam widzę efekty. Kierowcy nie są obojętni i wiedzą jak pomóc. Pytają o przystanek, na którym chcę wysiąść, żeby podjechać jak najbliżej chodnika. Widzę, bo sam korzystam z komunikacji miejskiej. Mam też relacje od znajomych – dodaje Dominik.
Szkolenie zorganizował Uniwersytet Warszawski w ramach Programu Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Projekt rozpoczął się jesienią 2006 roku, zakończył dwa tygodnie temu. Przeszkolonych zostało 3143 z 3368 kierowców MZA oraz 400 kierowców prywatnych firm transportowych.
Oprac.: Redakcja
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz