Niepelnosprawni.pl mają 5 lat - artykuł archiwalny
Niemal wszyscy wokół mówią to, co potwierdzają współczesne autorytety, a dodatkowo wykazują badania. Otóż internet jest na pierwszym miejscu jako sposób komunikacji. Ale internet to także dostęp do informacji. Szybki, płynny i wygodny, zaspokajający najprostsze i bardziej złożone ludzkie potrzeby.
Już dzisiaj internet daje możliwość edukacji i pracy, a także staje się źródłem utrzymania – można dzięki niemu zarabiać pieniądze, kupować, sprzedawać, i to bez potrzeby przemieszczania się. Wystarczy internetowe łącze, konto bankowe i aktywna karta kredytowa.
Jeszcze niedawno, żeby cokolwiek załatwić poza domem, organizowałem grono przyjaciół. Oni musieli swój czas zgrać z moimi potrzebami. To zawsze była logistycznie złożona wyprawa: wyjście z domu, wnoszenie i wynoszenie z autobusu, potem wejście i wyście do sklepu czy instytucji... – powtarzał się długi i skomplikowany proces. Teraz prawie wszystko, co wcześniej wydawało się niemożliwe lub trudne do zrealizowania, stało się zdecydowanie prostsze, bo osiągalne poprzez internet.
Dla osób niepełnosprawnych internet jako forma komunikacji i kontaktu ze światem jest wręcz idealny. Jakby specjalnie dla nas wymyślony, dla wszystkich, którzy rzadko wychodzą z domu i nie mają codziennego kontaktu z otoczeniem. Myślę tu nie tylko o osobach z niesprawnością ruchową. Internet doceniają również osoby niewidome, niesłyszące i wszystkie inne, z jakimikolwiek niepełnosprawnościami.
Wiem, że wielu niepełnosprawnych Polaków nie stać jeszcze na kupno komputera i podłączenie go do ciągle drogiego u nas internetu. Większości osób niepełnosprawnych nie stać też na abonament internetowy i nie mają szans na jakiekolwiek szkolenia związane z obsługą komputera. To demaskuje naszą polską rzeczywistość. Już nie chcę przypominać, że w większości krajów Europy Zachodniej jest możliwość internetowego głosowania np. podczas wyborów do parlamentu.
Integracja jednak nie poddaje się. Wiemy, że mimo trudności wiele osób korzysta z internetu. Wiemy, bo widać, jak często jest odwiedzany nasz portal www.niepelnosprawni.pl, który właśnie obchodzi 5. urodziny. Istniejemy dzięki Wam, bo to Wy do niego zaglądacie, czytacie nasz serwis, komentujecie i weryfikujecie informacje... I dzięki Wam, Drodzy Internauci, ciągle uczymy się, jak przygotowywać najlepsze dla Was „produkty informacyjne”.
Teraz, kiedy znamy Wasze potrzeby i oczekiwania, możemy inwestować w przyszłość, to znaczy prowadzić taki portal, który będzie na miarę Waszych oczekiwań i Waszych potrzeb.
Pragnę wszystkim pięknie podziękować, każdemu z ponad 200 tys. internautów, którzy na co dzień korzystają z naszych serwisów. To dla Was są najświeższe zmiany. Już widzicie nowy layout portalu. Będziemy też rozbudowywać redakcję, żebyście mieli na bieżąco, najszybciej jak to jest możliwe, szybkie, pełne i wiarygodne informacje. Postęp w tej dziedzinie i dostępność internetu dla wszystkich to tylko kwestia czasu. Innej drogi nie ma.
Piotr Pawłowski
Redaktor naczelny portalu www.niepelnosprawni.pl
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz