Polski wynalazek. System identyfikacji głosem
Naukowcy z AGH opracowali system umożliwiający identyfikację na podstawie głosu. To pierwszy w Polsce taki system, który rozpoznaj mówiącego po brzmieniu wypowiadanych słów czy akcentowaniu wyrazów. Głos każdego człowieka jest unikalny niczym odciski palców. Wynika to z różnic w budowie narządu mowy i częstotliwości wypowiadanych dźwięków. Wszystkie różnice można mierzyć i dzięki temu identyfikować mówiącego.
VoicePas, bo o nim mowa, został opracowany przez zespół inżynierów i naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej i krakowskiej firmy Unico Software. Aby poddać się weryfikacji systemu, użytkownik musi podać hasło głosowe. - Hasło jest wspólne dla wszystkich użytkowników systemu, ponieważ to nie treść tego hasła jest czynnikiem weryfikującym, ale ukryte w tej wypowiedzi cechy biometryczne - wyjaśnia dr inż. Jakub Gałka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Jak mówią twórcy, VoicePass może być używany przede wszystkim w telefonicznych centrach obsługi np. banków czy operatorów sieci komórkowych. Wszędzie tam, gdzie wymaga się telefonicznej weryfikacji tożsamości klienta. Ich zdaniem, weryfikacja głosem jest o wiele bezpieczniejsza niż np. PESELEM albo danymi osobowymi. Te, w przeciwieństwie do głosu, łatwo mogą się dostać w niepowołane ręce.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz