Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka nad niepełnosprawnym mężem

11.12.2024
Autor: Gliwa

Mąż jest osobą niepełnosprawną w znacznym stopniu. Niestety nie mogę podjąć pracy, a w GOPS powiedzieli, że nie mogę otrzymać zasiłku jako opiekun niepełnosprawnego. Z jego emerytury jest ciężko przeżyć. Co w takiej sytuacji, by było dla mnie najlepsze, gdzie mogę otrzymać jakąkolwiek pomoc?

Szanowna Pani

              W przypadku problemów finansowych, może Pani zwracać się o pomoc do organów pomocy społecznej. 

              Pani mąż może ponadto pobierać zasiłek pielęgnacyjny (w tym zakresie proszę dowiedzieć się w swojej gminie jak złożyć wniosek o takie świadczenie). Ponadto, jeżeli Pani mąż jest osobą niesamodzielną z uwagi na niepełnosprawność być może warto wystąpić także do ZUS o świadczenie uzupełniające https://www.zus.pl/ustalanie-uprawnien-do-swiadczen/swiadczenie-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji .

              Pani jako opiekun nie może wystąpić już o świadczenie pielęgnacyjne, ale Pani mąż może wystąpić o świadczenie wspierające.

Świadczenie wspierające może uzyskać osoba z niepełnosprawnością, która:

  • ukończyła 18 lat,
  • otrzymała decyzję, która określa poziom potrzeby wsparcia na poziomie od 70 do 100 punktów. Sprawdź, jak uzyskać decyzję w sekcji 
    Kiedy możesz uzyskać,
  • ma polskie obywatelstwo i mieszka w Polsce lub
  • jest cudzoziemcem, który mieszka w Polsce i ma obywatelstwo:
    • Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii (dotyczy obywateli tego kraju, którzy przyjechali do Polski przed 1 stycznia 2021 r.),
    • innego kraju i ma np.
      • zezwolenie na pobyt czasowy w związku z pracą w zawodzie, który wymaga wysokich kwalifikacji, 
      • dokument, który uprawnia do pobytu i wykonywania pracy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.  

Z Pani zapytania wynika, iż Pani mąż jest osobą z niepełnosprawnością w stopniu znacznym. Samo przyznanie świadczenia wspierającego nie zależy jednak od kwestii stopnia niepełnosprawności. W kwestii świadczenia wspierającego w pierwszej kolejności należy uzyskać decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Od tej decyzji (ilość uzyskanych punktów) zależy wysokość świadczenia wypłacanego następnie przez ZUS. Trzeba więc bardzo dokładnie przygotować wniosek o wydanie tej decyzji, który jest składany do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Osobiście wskazuję, iż bardzo dokładnie musimy opisać nasze codzienne funkcjonowanie i wykazać tym potrzebę wsparcia w określonych obszarach naszego życia. 

Druki (wniosek o wydanie decyzji i formularz PPW-K) są dostępne na wielu stronach internetowych, zazwyczaj w wersji PDF lub w formie edytowalnej doc.  

              Proszę przede wszystkim skorzystać z informacji na stronach Uzyskaj świadczenie wspierające - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl) czy Świadczenie wspierające – krok po kroku - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

               Wszelkie informacje w zakresie świadczenia wspierającego otrzymać można także w każdym Wojewódzkim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Jeżeli będzie potrzeba porozmawiania ze mną o sprawie telefonicznie (na przykład jak wypełnić wniosek i formularz PPW-K) można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas