Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm za przedłużeniem ważności orzeczeń

25.07.2024
Autor: Mateusz Różański, fot. Kancelaria Sejmu, Łukasz Błasikiewicz
posłowie siedzą w ławach sejmowych widok z góry

- Nasze rozwiązanie systemowo reguluje kwestie orzekania o niepełnosprawności. Daje ciągłość i poczucie bezpieczeństwa osobom z niepełnosprawnościami – powiedział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń podczas posiedzenia Sejmu 24 lipca. Ustawa, o której mówił Pełnomocnik, została przyjęta przy niemal całkowitej aprobacie Sejmu. Ustawa m.in. wydłuża ważność orzeczeń o pół roku w sytuacji oczekiwania na wydanie nowego.

- Nowe przepisy mają na celu złagodzenie skutków upływu z dniem 30 września 2024 roku terminu ważności orzeczeń. Chodzi także o usprawnienie pracy zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności w związku ze skumulowaniem wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności złożonych w ostatnim możliwym terminie — poinformowała podczas posiedzenia posłanka Koalicji Obywatelskiej Karolina Pawliczak.

Przedłużenie orzeczeń

Celem przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny nowelizacji jest wprowadzenie przepisów umożliwiających zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie będą zabezpieczone przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień np. do karty parkingowej.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że w nowe przepisy powinny niwelować zatory, jakie mogą pojawić się w związku ze skumulowaniem wniosków o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności m.in. osób składających je w ostatnim możliwym terminie.

Jeśli ustawa wejdzie w życie wydłużony będzie również termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku upływem terminu jego ważności z dotychczasowych 30 dni na 2 miesiące, a w przypadku osób poniżej 16 roku życia - na 3 miesiące. Dzięki temu zespoły orzecznicze mają mieć więcej czasu na odpowiednie zweryfikowanie wniosków.

Rozwiązanie systemowe

Projekt ustawy wprowadza przepisy, które umożliwiają zachowanie ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do czasu, gdy kolejne orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność – pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności odpowiednio orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności

W projekcie zawarte jest też przepis przejściowy umożliwiający zachowanie statusu osoby z niepełnosprawnością przez osoby, które rozpoczęły procedurę orzeczniczą przed wejściem w projektu w życie.

- Projekt reguluje te same kwestie co tzw. przedłużka z grudnia 2023 roku (ustawa przedłużająca ważność orzeczeń do września 2024 roku przyp. aut.), ale reguluje je teraz w sposób systemowy i nie będzie wymagała kolejnej nowelizacji – podkreśliła posłanka Lewicy i przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan.

Projektowana ustawa dotyczy ok. 400 tys. osób.

Apel Pełnomocnika

- Mówcie osobom z niepełnosprawnościami, aby zgłaszały się do zespołów orzeczniczych, bo tylko osoby, które przed 30 września złożą wniosek o nowe orzeczenie, będą miały swoje dotychczasowe przedłużone – zwrócił się do posłów Pełnomocnik Krasoń.

Za przyjęciem ustawy głosowała się 442 posłów i posłanek. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Darmowe leki a przewlekłe chorzy
    Krystyna
    25.07.2024, 15:55
    Kiedy darmowe leku dla przewlekłe chorych? Choruje 35 lat na cukrzyce wydaje po 609 złotych na leki bi doszły też powilania inne choroby.mam 50 lat .Dizyje do 65? Dla osób po 65 roku insulina darmowa...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas