Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podwyżka renty socjalnej w formie dodatku. Ustawa ma wejść w życie na początku przyszłego roku

26.07.2024
Autor: Mateusz Różański, fot. Mateusz Różański
Kobieta trzyma karton z napisem Renta socjalna najniższą krajową teraz i rysunkiem lwa krzyczącego przez megafon. Obok niej idzie młody mężczyzna na wózku.

Podwyżka renty socjalnej będzie w formie nowego świadczenie: dodatku dopełniającego. Będzie on równy różnicy pomiędzy najniższą rentą z tytułu niezdolności do pracy a płacą minimalną i trafi do osób z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji. Takie zapisy zawiera projekt ustawy, nad którym obradowała Komisja Polityki Społecznej i Rodziny 25 lipca.

- Dodatek dopełniający będzie świadczeniem pieniężnym, przysługującym osobom uprawnionym do renty socjalnej, będącymi osobami całkowicie niezdolnymi do pracy i do samodzielnej egzystencji — tłumaczyła na początku Komisji przewodnicząca Komisji, Katarzyna Ueberhan — Dodatek będzie w wysokości 2520 złotych. Kwota ta wynika z różnicy między kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota dodatku co roku będzie waloryzowana – podkreśliła posłanka Ueberhan.

Podwyżka w formie dodatku

Obywatelski projekt ustawy dotyczący zrównania renty socjalnej z płacą minimalna trafił do sejmu jeszcze podczas poprzedniej kadencji. Po przejęciu władzy przez obecną koalicję został skierowany do dalszych przy aprobacie wszystkich ugrupowań tworzących rząd, ale też Prawa i Sprawiedliwości.

W toku tych prac wprowadzono szereg poprawek. Przede wszystkim, z powodu powiązania wysokości świadczenia wspierającego z wysokością renty socjalnej, zdecydowano o wprowadzeniu podwyżki w formie dodatku.

Nie tylko dla rencistów socjalnych

- Projekt realizuje w części założenia tego projektu obywatelskiego. Praca w Podkomisji została wykonana najbardziej rzetelnie, jak tylko było to możliwe i to, co dzisiaj tu widzimy, jest efektem tej pracy — mówił Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń — To, co mamy przed sobą pokazuje, jak bardzo skomplikowany jest system świadczeń w Polsce. By wprowadzić jedną słuszną zmianę, oczekiwana przez środowisko osób z niepełnosprawnością musimy edytować 7 różnych ustaw – zauważył.

W toku trwającej od miesięcy dyskusji nad podwyżką renty socjalnej pojawiły się komentarze mówiące, że podwyżka tylko tego świadczenia jest niezgodna z konstytucją, gdyż dzieli osoby z niepełnosprawnością w związku z momentem jej pojawienia się w życiu człowieka. Wiceminister Krasoń już zapowiedział, że zajmie się rozwiązaniem tego problemu.

- W kroku drugim rozszerzymy to o grupę, o której bardzo rzadko się wspomina, czyli osoby mające również orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale mają inną rentę – na przykład z tytułu niezdolności do pracy. To jest około 70 tys. osób – obiecał polityk Polski 20250.

Ustawa wprowadzająca dodatek dla tej grupy ma według słów Pełnomocnika już wkrótce być wpisana w prace legislacyjne rządu.

- Dzisiaj jest wiele osób, które nie mają żadnego świadczenia. Są za starzy na rentę socjalną a za młodzi, by wpłacić składki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy. To jest nawet 30 tysięcy osób – zaważył też Pełnomocnik i obiecał zajęcie się również tą grupą.

Podczas posiedzenia pojawiły się głosy strony społecznej, które dotyczyły m.in. konieczności przyznania dodatku dla wszystkich osób pobierającym rentę socjalną – także tym, które mają umiarkowany stopień niepełnosprawności i nie mają w orzeczeniu zapisu o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Cała Komisja za projektem ustawy

Projekt o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wraz z poprawkami wprowadzonymi przez podkomisję został skierowany przez Komisję do drugiego czytania. Komisja jednogłośnie przyjęła wniosek o uchwalenie projektu przez Sejm.

W toku pracy wykreślono propozycje zaokrąglania kwoty dodatku do pełnych złotych w górę.

Sama ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Niesprawiedliwe
    Anna
    02.08.2024, 14:54
    Wszystkie osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji powinny mieć prawo do dotatków, niezależnie czy mają rentę/emeryturę czy zasiłek stały z mops.
    odpowiedz na komentarz
  • Krystyna
    Krystyna
    01.08.2024, 19:21
    Miala być już w tym roku.Zwodza ludzi,tak samo jak rewaloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Coraz lepiej się dzieje.Panie Tusk,mówił Pan, na początku tego roku ,że najważniejsi są teraz Ci co nie mogą sami o siebie zadbać,niepełnosprawni od urodzenia,im w pierwszej kolejności trzeba pomoc.Czy Pan zdaję sobie sprawę ile kosztuje opieka nad taka osoba,chyba nie.Bo jakby miał Pan taka w rodzinie to cokolwiek by Pan już wiedział.Czego się nie mówi, żeby dojść na stolek
    odpowiedz na komentarz
  • A co z zasiłkiem pielęgnacyjnym.
    senior.
    01.08.2024, 13:24
    W sierpniu miała być waloryzacja tego zasiłku który od lat wynosi 215zł a dodatek pielęgnacyjny jest już 330zł i jakoś nikt nic nie wspomina o wzroście tego zasiłku.
    odpowiedz na komentarz
  • drugi krok
    Adam
    01.08.2024, 13:18
    Co to znaczy w drugim kroku? Czyli na świętego dygdy czyli nigdy. Sprawa jest prosta jak drut. Renta, orzeczenie, samodzielna egzystencja. Kilka słów w których można zamknąć temat, a nie alpejskie kombinacje. Proszę o wyjaśnienie co oznacza drugi krok i od kiedy ma być to świadczenie.
    odpowiedz na komentarz
  • Od kiedy dodatek do rent inwalidzkich?
    nnn
    31.07.2024, 15:53
    A na kiedy jest przewidziane wprowadzenie takiego dodatku dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy? Też na początek przyszłego roku?
    odpowiedz na komentarz
  • Równi i równiejsi
    ON
    30.07.2024, 20:50
    odpowiedz na komentarz
  • Niech żyje cenzura
    Miki
    30.07.2024, 12:29
    odpowiedz na komentarz
  • Konkretne zasady przyznawania świadczenia.
    PAN NICKT
    29.07.2024, 12:47
    Proszę o opisanie konkretnych zasad przyznawania wspomnianego świadczenia. Którzy renciści socjalni mogą się spodziewać jego przyznania, a którzy jedynie będą "wąchać smród palonych opon wózków inwalidzkich"? Jakie orzeczenie, z jakiej instytucji orzeczniczej, z jakimi wpisami w poszczególnych jego podpunktach, jaki stopień niepełnosprawności, która grupa inwalidztwa, czy rencista socjalny może jednocześnie pracować i pobierać tego typu dodatek do renty, czy może w ramach wszechobecnego "promowania zatrudnienia w grupie osób z niepełnosprawnościami" będzie automatycznie "zwolniony z możliwości jego pobierania"? Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi...
    odpowiedz na komentarz
  • Czyjecie sie oszukani?
    Hucpa
    28.07.2024, 18:49
    Bylo mowione co innego a wyszlo jak zwykle klamstwo
    odpowiedz na komentarz
  • Nie wejdzie
    puma
    28.07.2024, 13:15
    ten bubel prawny, niekonstytucyjny gniot... Pozostali renciści, niezdolni do samodzielnej egzystencji, nie dostaną nigdy, bo to oszuści pierwszego sortu. Budżet im się wali, za chwilę będą obcinać wszystkie wydatki socjalne... Nadzieja, że prezydent zawetuje to gówno i skieruje do Trybunału Konstytucyjnego. Ta hołota będzie dalej próbować zamykać posłów opozycji, żeby uzyskać qworum do uchylania weta. Nie wolno do tego dopuścić!
    odpowiedz na komentarz
  • Dodatek do renty socjalnej
    Megan
    27.07.2024, 21:26
    Osoby niesamodzielne mają świadczenie wspierające i jeszcze im dołożyć więcej a osoby nie zdolne do pracy będą pokrzywdzone ,gdzie sprawiedliwość Panie Krason.Pany dan 1700 zł i niech się Pan z tego utrzyma ,gdzie prawo?
    odpowiedz na komentarz
  • renta socjalna niesprawiedliwie podwyższona
    Maraska
    27.07.2024, 18:48
    Jestem osobą niepełnosprawną i mam rentę socjalną , orzeczoną całkowicie niezdolną do pracy i tyle , i dostanę podwyżki tyle co nic. Jest to niesprawiedliwe. Czy to jest Państwo dla ludzi?Bo chyba nie za bardzo...
    odpowiedz na komentarz
  • podział rencistów
    tosia
    27.07.2024, 16:27
    Jak to jest że osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji pracują nie wszystkie i do tego otrzymują różne formy pomocy świadczenia wspierającego , a teraz jeszcze otrzymają dodatek. , Jeżeli mają otrzymać dodatek z automatu, to jest nie sprawiedliwe , powinny stanąć na komisje czy faktycznie są nie samodzielne , jeżeli pracują?
    odpowiedz na komentarz
  • KOMU KONKRETNIE BĘDZIE PRZYSŁUGIWAŁO TO ŚWIADCZENIE?
    ŚWIŃSKI LOPEZ
    26.07.2024, 17:42
    odpowiedz na komentarz
  • Drugi dodatek
    Tomaszek
    26.07.2024, 17:16
    Obiecali drugi dodatek o niższej sumie dla reszty beneficjentów renty socjalnej. Nic o tym w tekście nie ma.
    odpowiedz na komentarz
  • Dodatek
    ewa
    26.07.2024, 17:05
    Tak samo powinien należeć się do renty rodzinnej.
    odpowiedz na komentarz
  • o jej
    Adam
    26.07.2024, 15:19
    A emeryci i renciści którzy pracowali ....mają mieć 2 tysi a rencista socjalny 3 tysi i jeszcze 80 % pracuje dostając następne pieniądze i dodatki opiekuńcze samochody z bonusem 80% laptopy remonty mieszkań łazienek Turnusy rehabilitacyjne ......
    odpowiedz na komentarz
  • Podwyżka renty socjalnej.
    Anna
    26.07.2024, 12:05
    Dodatek powinien być dla każdej osoby niepełnosprawnej nie tylko z rentą socjalną. Jest to dyskryminacja i niezgodne z prawem. Z inną rentą też są osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności od urodzenia i całkowicie niezdolne do niesamodzielnej egzystencji .Wstyd panie Krasoń.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas