Odwołanie od decyzji orzecznika
PYTANIE
Czy można się odwołać od decyzji o stopniu niepełnosprawności z 2009 r.? Chodzi mi konkretnie o ustalenie lekarza o początku niepełnosprawności - zostało ustalone w oparciu o wypisy z oddziałów dziennych psychiatrycznych, lecz ja już wcześniej chodziłam do psychiatry. Mam jedną kserokopię z roku wcześniej. Czy to ma jakieś znaczenie? Ten rok jest ważny, bo chciałabym się starać o zasiłek pielęgnacyjny z MOPS.
ODPOWIEDŹ
Szanowna Pani,
Zasady odwoływania się od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności regulują przepisy. Jeżeli orzeczenie wydane przez powiatowy zespół nie spełnia oczekiwań wnioskodawcy, powinien on w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o niezaliczeniu do niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie.
Natomiast od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 30 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie od orzeczenia zespołu wojewódzkiego należy przesłać lub złożyć w wojewódzkim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, który wydał zaskarżane orzeczenie.
Od orzeczenia wydanego 2009 r. nie przysługuje odwołanie. Natomiast jeśli występowałaby Pani o kolejne orzeczenie, np. ze względu na wygaśniecie ważności orzeczenia lub ze względu na pogorszenie stanu zdrowia, może Pani złożyć dokumenty, które poświadczą wcześniejsze powstanie niepełnosprawności niż to, które ma Pani wpisane w obecnym orzeczeniu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie